Fundusz Odbudowy w Senacie. Poznaliśmy datę posiedzenia. "W międzyczasie odbędą się liczne komisje"

Senat zajmie się ustawą ratyfikującą Fundusz Odbudowy 27 maja - poinformował marszałek izby Tomasz Grodzki. Wyrażenie zgody na ratyfikację jest niezbędne w celu uruchomienia unijnych środków. Decyzję Grodzkiego krytykują senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. "Festiwal obstrukcji parlamentarnej w Senacie trwa" - napisał senator Marek Pęk.

W środę rozpoczęło się kolejne posiedzenie Senatu. Podczas briefingu prasowego marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że Senat nie zajmie się ustawą ratyfikującą Fundusz Odbudowy w ciągu najbliższych dni. - Zostanie ogłoszona przerwa do 27 maja, kiedy Senat zajmie się tzw. ustawą ratyfikacyjną. W międzyczasie odbędą się liczne komisje, prawdopodobnie jeszcze jedno wysłuchanie społeczne i 27 maja będziemy decydować o ratyfikacji - powiedział.

Zobacz wideo Czy przy okazji KPO była realna szansa na obalenie rządu?

Tomasz Grodzki: Senat zajmie się ratyfikacją Funduszu Odbudowy 27 maja

Marszałek Grodzki podkreślił, że ma nadzieję na wypracowanie wspólnego stanowiska senackiej  większości i klubu Prawa i Sprawiedliwości. - I wtedy ustawa wróci do Sejmu gremialnie poparta przez Senat. Taki jest plan najbliższego posiedzenia - stwierdził.

Grzegorz Schetyna o zmianach potrzebnych Platformie ObywatelskiejSchetyna: Będę walczył o PO, ale nie o to, żeby być jej przewodniczącym

Decyzja o wyznaczeniu terminu głosowania nad ratyfikacją na 27 maja spotkała się z krytyką Prawa i Sprawiedliwości. "Marszałek Grodzki na Konwencie zapowiedział zarządzenie przerwy w posiedzeniu Senatu do 27 maja, dopiero w tym dniu rozpatrzona zostanie ustawa ratyfikacyjna. Komisje prawdopodobnie 19 maja. Festiwal obstrukcji parlamentarnej w Senacie trwa. Polacy czekają na pomoc" - napisał na Twitterze wicemarszałek Senatu z PiS Marek Pęk.

Do Polski może trafić ponad 58 miliardów euro

Posłowie podjęli decyzję o wyrażeniu zgody na ratyfikację Funduszu Odbudowy we wtorek 4 maja. Za ratyfikacją głosowali posłowie PiS, Lewicy, PSL oraz parlamentarzyści Polski 2050 Szymona Hołowni. Głos "przeciw" oddali posłowie Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry oraz Konfederacja. Koalicja Obywatelska (poza trzema posłami) wstrzymała się od głosu. Teraz ustawę ratyfikacyjną musi przyjąć Senat.

Marian Banaś jako minister finansów podczas pierwszego posiedzenia rządu po rekonstrukcji, 06.06.2019Banaś bierze się za aferę SKOK Wołomin. Nieoficjalnie: Kontrole w KNF i NBP

Fundusz Odbudowy jest odpowiedzią Unii Europejskiej na kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Zakłada on rozdysponowanie do państw członkowskich 672,5 miliarda euro. Nasz kraj ma otrzymać w ramach Funduszu ponad 58 miliardów euro w formie dotacji i tanich pożyczek. Ustawa o ratyfikacji Funduszu Odbudowy jest konieczna, aby uruchomić unijne środki. Decyzję w tej sprawie muszą podjąć wszystkie parlamenty państw członkowskich UE.

Więcej o: