Po burzliwych obradach i głosowaniu nad kilkoma poprawkami we wtorek 4 maja posłowie podjęli decyzję o ratyfikacji Funduszu Odbudowy. 290 parlamentarzystów zagłosowało za, 33 było przeciw, a 133 wstrzymało od głosu. Za ratyfikacją opowiedziała się większość klubu PiS (oprócz Solidarnej Polski), a także Lewica (jedynym posłem Lewicy, który wstrzymał się od głosu, był Andrzej Rozenek), PSL i Polska 2050. Od głosu wstrzymali się posłowie Koalicji Obywatelskiej (jedynym posłem tej formacji, który zagłosował za, był Franciszek Sterczewski).
Postawa klubów parlamentarnych w trakcie głosowania została oceniona przez wyborców. Jak wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", na ratyfikacji Funduszu Odbudowy najwięcej zyskały Prawo i Sprawiedliwość oraz Lewica.
Na pytanie: kto pana/pani zdaniem zyskał na przyjęciu przez Sejm ustawy ratyfikującej Europejski Fundusz Odbudowy aż 47,5 proc. odpowiedziało - Prawo i Sprawiedliwość. Dla 35,2 proc. badanych to pytanie było zbyt trudne. Właśnie taki odsetek wyborców odpowiedział wybrał w ankiecie odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć". O tym, że nikt nie zyskał na głosowaniu, przekonanych jest 1,3 proc. ankietowanych.
Niemal 25 proc. wszystkich pytanych wskazało Lewicę. "Co ciekawe, tylko 17 proc. zadeklarowanych wyborców Lewicy wskazało na sukces tej formacji. Sukces PiS-u wskazuje 48 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, ale więcej, bo aż 55 proc. Koalicji Obywatelskiej i aż 71 proc. wyborców Lewicy, a więc elektorat opozycji uznaje sukces PiS-u w tej sprawie" - czytamy na rmf24.pl.
W sondażu zapytano także o to, jaka partia straciła na przyjęciu przez Sejm ustawy ratyfikującej Europejski Fundusz Odbudowy. Najczęściej wskazywanym ugrupowaniem była Koalicja Obywatelska. Taką odpowiedź wybrało 38 proc. badanych. Tyle samo wybrało respondentów odpowiedziało "nie wiem". Na drugim miejscu była Solidarna Polska. Na ugrupowanie Zbigniewa Ziobry wskazało 15,2 proc. pytanych.
Z kolei na fakt, że Koalicja Obywatelska straci na ratyfikacji wskazuje 37 proc. elektoratu tej partii, natomiast 7 proc. z nich wierzy, że decyzja o wstrzymaniu się od głosu zakończy się sukcesem tego ugrupowania. Na dobrą decyzję Solidarnej Polski (partia zagłosowała przeciw) wskazuje tylko 2 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. 12 proc. uważa, że koalicjant PiS-u straci na ratyfikacji unijnego planu odbudowy.
Wyniki głosowania z podziałem na koła i kluby poselskie oraz wyniki indywidualne można znaleźć TUTAJ.