PiS wciąż z najwyższym poparciem. Partia Hołowni drugą siłą w Sejmie [SONDAŻ]

Partia Jarosława Kaczyńskiego wciąż cieszy się najwyższym poparciem w Polsce. Chce na nią głosować 35,1 proc. osób - wynika z sondażu IBRiS. Drugą siłą po wyborach, jak wskazuje badanie, może okazać się Polska 2050. Ugrupowanie Szymona Hołowni popiera około 20 proc. osób.
Zobacz wideo Czarzasty: Skończyły się czasy, gdy PO będzie mówiła wszystkim na opozycji, co mają robić

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu, na największe poparcie wciąż może liczyć Prawo i Sprawiedliwość. Oddanie głosu na partię Jarosława Kaczyńskiego deklaruje 35,1 proc. respondentów. To więcej o 2 pkt proc. względem badania kwietniowego. Mniej, bo 19,9 proc. ankietowanych, popiera Polskę 2050 Szymona Hołowni (wzrost o 2,8 pkt proc.). Z kolei Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 14,7 proc. badanych. To spadek o 1,4 pkt proc. względem kwietnia. W Sejmie znalazłyby się jeszcze: Lewica z wynikiem 9,1 proc., Konfederacja - 5,8 proc. oraz PSL-Koalicja Polska - 5,6 proc.

W trakcie badania respondentów zapytano także o to, jak oceniają działania premiera Mateusza Morawieckiego. 42,9 proc. z nich ocenia je dobrze, natomiast 50,2 proc. badanych - źle.

Sondaż IBRiS został przeprowadzony metodą telefoniczną oraz przy pomocy standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo na próbie 1100 osób w dniach 8-9 maja.

Senator PiS Jan Maria Jackowski komentuje sprawę Daniela ObajtkaSenator PiS nie zagłosuje za ratyfikacją Funduszu Odbudowy

Fundusz Odbudowy. Sondaż po głosowaniu w Sejmie

We wtorek Sejm uchwalił ustawę o ratyfikacji unijnej decyzji o zasobach własnych dotyczącej Funduszu Odbudowy. Wcześniej odrzucono wszystkie poprawki klubów PO i PSL do projektu. "Za" przyjęciem ustawy głosowało 290 posłów, przeciwko było 33, a wstrzymało się 133 posłów. Ratyfikację FO poparła większość posłów z klubu PiS (poza Solidarną Polską), a także Lewica, PSL i Polska 2050. Od głosu wstrzymali się natomiast niemal wszyscy parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej.

Jak wynika z innego sondażu IBRiS, nieco ponad 70 proc. respondentów źle ocenia decyzję Solidarnej Polski o braku poparcia dla Funduszu Odbudowy. Ponadto, jeśli partia Zbigniewa Ziobry i Porozumienie wystartują w wyborach samodzielnie, to - według wyników sondażu - nie udałoby im się wejść do Sejmu. Porozumienie otrzymałoby 1,7 proc. głosów, a Solidarna Polska 1,1 proc. Więcej można przeczytać w tekście poniżej:

Zbigniew ZiobroZbigniew Ziobro: Pieniądze z Unii należą się Polsce jak psu zupa

Więcej o: