Kosiniak-Kamysz o koalicji z PO: Nie będę uczestniczył w dyskusjach o wspólnej liście

Władysław Kosiniak-Kamysz nie zamierza tworzyć wspólnej listy wyborczej z Platformą Obywatelską i Polską 2050 Szymona Hołowni. - Ja nie będę uczestniczył w dyskusjach o jakiejś jednej wspólnej liście. Trzeba budować blok centrowy i my budujemy blok centrowy - powiedział lider PSL.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka podkreślił w Polsat News, że często rozmawia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Szymonem Hołownią "nad tym, jak współpracować". Polityk dodał, że jeśli zsumuje się poparcie dla Hołowni, PSL i PO, to "znacznie wyprzedzamy PiS".

- Ja zawsze będę mówił, że dla nas naturalnym partnerem do budowy koalicji jest Polskie Stronnictwo Ludowe i Szymon Hołownia i taką koalicję będę chciał zbudować - powiedział.

Zobacz wideo Lewica poparła KPO. Czarzasty: Dobrze byłoby walczyć o więcej

Kosiniak-Kamysz: Polskie Stronnictwo Ludowe buduje blok centrowy

Władysław Kosiniak-Kamysz był pytany o deklarację Borysa Budki na temat stworzenia wspólnej koalicji przez Polską Agencję Prasową.

- Widać było, jaka jest solidarność w opozycji w ostatnich głosowaniach - odpowiedział lider PSL, nawiązując do głosowania w Sejmie w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Lewica, Polska 2050 i PSL zagłosowały wspólnie z PiS za ratyfikacją FO, a Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu.

- Ja nie będę uczestniczył w dyskusjach o jakiejś jednej wspólnej liście. Trzeba budować blok centrowy i my budujemy blok centrowy […] Polskie Stronnictwo Ludowe buduje Koalicję Polską - dodał Kosiniak-Kamysz.

Komorowski wspiera projekt powstający wokół PSL-u

W sobotę 2 maja Władysław Kosiniak-Kamysz wraz z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim i grupą konserwatywnych posłów PO złożył kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Dzień później Komorowski powiedział w TVN24, że wspiera powstanie wokół PSL "ruchu, który skupiłby ludzi o poglądach konserwatywnych, ale ludzi z kręgu dzisiejszej opozycji demokratycznej".

Według byłego prezydenta Platforma Obywatelska obecnie "skręciła w lewo". Komorowski chciałby, żeby środowisko wokół PSL i Kosiniaka-Kamysza "utrzymało rolę takiej konserwatywnej kotwicy opozycji demokratycznej". Dodał jednak, że nadal w PO "lokuje swoje sympatie".

Wcześniej Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL, zapowiadał rozmowy z prezydentem Komorowskim na temat powstania takiego projektu politycznego. - Będziemy rozmawiać bardzo długo. Spotkamy się wśród osób, którym bliskie są wartości chadeckie, wspólnota, patriotyzm niewykluczający Unii Europejskiej, a także szacunek dla chrześcijańskiej tradycji - powiedział.

Więcej o: