Sondaż. PiS wygrywa wybory, ale nie zapewnia sobie większości w Sejmie. Polska 2050 drugą siłą

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość, choć nie uzyskałoby potrzebnej do rządzenia większości - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Drugą siłą w Sejmie byłaby natomiast Polska 2050 Szymona Hołowni

Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 35,4 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o 3,1 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim badaniem. Taki wynik nie zapewniłby jednak PiS samodzielnej większości w Sejmie, bowiem pozwoliłby na uzyskanie tylko 211 mandatów (z potrzebnych 231). 

Zobacz wideo Belka: Zjednoczonej Prawicy już dawno nie ma, ale rząd PiS ma się dobrze

Sondaż. Połowiczne zwycięstwo PiS. Polska 2050 przed Koalicją Obywatelską

Drugi najwyższy wynik w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski przypadł Polsce 2050 Szymona Hołowni - na to ugrupowanie zagłosowałoby 20,4 proc. badanych (wzrost o 3,1 pkt. proc.). W ławach sejmowych zasiadłoby więc 109 posłów Polski 2050.

Na ostatnim stopniu podium znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 15,1 proc. (spadek o 2 pkt. proc. spadku). Przy takim rezultacie wyborczym KO przypadłoby 74 mandatów.

Szymon HołowniaHołownia o głosowaniu ws. FO: Dworczyk proponował nam dwustronne rozmowy

W Sejmie znalazłyby się jeszcze cztery ugrupowania: Lewica - 10,4 proc. (wzrost o 2,7 pkt. proc.), Konfederacja - 5,7 proc. i Polskie Stronnictwo Ludowe - 5,1 proc.

Chęć udziału w wyborach zadeklarowało 53,2 proc. badanych.

Sondaż United Survey dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 4 maja metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 osób.

Więcej o: