Czarzasty: Będziemy wspólnie w Senacie walczyć o rozsądną ustawę wdrożeniową do KPO

- W tej chwili w Polsce rządzi PiS, bo opozycja przegrała wybory. Ale gdy za dwa lata to opozycja je wygra, pieniądze z Funduszu Odbudowy też będzie wydawał polski rząd. Bo taka jest konstrukcja Unii Europejskiej, że w sprawach dotyczących europejskich środków rząd - bez względu na to, jaki on jest, i kto pełni funkcję premiera - układa się i konsultuje wszystko z Komisją Europejską. - powiedział w Porannej rozmowie Gazeta.pl jest wicemarszałek Sejmu i szef Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Jak dodał, po ratyfikacji FO należy skupić się na uchwaleniu "rozsądnej" ustawy wdrożeniowej do Krajowego Planu Odbudowy.

Przewodniczącego Nowej Lewicy zapytaliśmy m.in. o wtorkowe głosowanie ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Za ustawą - wraz z większością klubu PiS - zagłosowały Lewica, PSL oraz Polska 2050. Koalicja Obywatelska, która zarzuciła ugrupowaniu Czarzastego "rozbicie jedności opozycji ", wstrzymała się od głosu. 

Szef Nowej Lewicy zapowiedział, że po poparciu ratyfikacji FO, należy skupić się teraz na uchwaleniu "rozsądnej ustawy wdrożeniowej" do Krajowego Planu Odbudowy. Dodał, że ważną rolę będzie miał tu do odegrania Senat. - Będziemy wspólnie walczyli w Senacie o to, żeby powstała rozsądna ustawa wdrożeniowa - powiedział Czarzasty.

Wicemarszałek Sejmu podkreślił też, że zapis o tym, kto powoła komitet monitorujący wydatkowanie unijnych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy, powinien znaleźć się we wspomnianej ustawie wdrożeniowej. Prowadzący program Jacek Gądek przypomniał jednak politykowi, że już sam dokument KPO przewiduje, że za powołanie komitetu odpowiedzialny będzie minister finansów.

- Nie wiem czy pan wie, ale w tej chwili w Polsce rządzi PiS, bo opozycja przegrała wybory. Ale gdy za dwa lata to opozycja je wygra, pieniądze z Funduszu Odbudowy też będzie wydawał polski rząd. Bo taka jest konstrukcja Unii Europejskiej, że w sprawach dotyczących europejskich środków rząd - bez względu na to, jaki on jest i kto pełni funkcję premiera - układa się i konsultuje wszystko z Komisją Europejską. Więc czy premierem będzie pan Morawiecki, czy może pan Budka, który oczywiście się do tego nadaje, to i tak będzie to szło tym samym torem, podobnie jak we wszystkich innych 26 krajach członkowskich - odpowiedział Czarzasty.

Sejm przegłosował ustawę ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy

Przegłosowana we wtorek ustawa dotyczyła wyrażenia zgody na dokonanie przez prezydenta Polski ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z 14 grudnia ubiegłego roku w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się wówczas w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19.

Polska może liczyć z Funduszu na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy - dokument został już przesłany do Komisji Europejskiej. 

KE potrzebuje zgody wszystkich państw członkowskich Wspólnoty, aby zaciągnąć pożyczki na międzynarodowych rynkach finansowych, z których będzie sfinansowany Funduszy Odbudowy.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie