Czarzasty do liderów KO: "Mam dla was propozycję". Chodzi o konstruktywne wotum nieufności

- Jeżeli moi przyjaciele z PO uważają, że cokolwiek zrobiliśmy złego ws. rządu, że ten rząd można było obalić, mam dla was propozycję: zgłoście konstruktywne wotum nieufności, my je poprzemy. Tylko wtedy zobaczycie, czy wasze mrzonki co do upadku rządu są prawdziwe, czy błędne - powiedział w Radiu Zet szef Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Jak dodał, "Lewica wejdzie do następnego rządu", dzięki czemu będzie mogła wydawać pieniądze, które trafią do Polski w ramach Funduszu Odbudowy.

We wtorek wieczorem Sejm uchwalił ustawę w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej dotyczącej Funduszu Odbudowy. "Za" przyjęciem ustawy głosowało 290 posłów, przeciwko było 33, a wstrzymało się 133 posłów, głównie z Koalicji Obywatelskiej. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ustawę o ratyfikacji FO poparł klub Lewicy (wstrzymał się tylko jeden poseł - Andrzej Rozenek). "Za" była także większość klubu PiS, a także PSL i Polska 2050

Sejm zagłosował za ratyfikacją Funduszu OdbudowySejm za ratyfikacją Funduszu Odbudowy. Kto głosował za, a kto był przeciw?

Czarzasty do polityków PO: Zgłoście konstruktywne wotum nieufności, my je poprzemy

Pod koniec kwietnia przedstawiciele Lewicy spotkali się ze stroną rządową, by wynegocjować wpisanie ich postulatów do Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumenty, który określi sposób wydatkowania środków z FO. Same rozmowy, jak ogłoszone później porozumienie, ostro krytykowali politycy Koalicji Obywatelskiej, którzy oskarżyli polityków Lewicy o "rozbicie jedności na opozycji" i "pójście na układ z rządem". 

O konflikt, który wybuchł po opozycyjnej stronie sceny politycznej, zapytano w środę w Radiu Zet Włodzimierza Czarzastego, przewodniczącego Nowej Lewicy.

Jeżeli moi przyjaciele z PO uważają, że cokolwiek zrobiliśmy złego ws. rządu, że ten rząd można było obalić, mam dla was propozycję: zgłoście konstruktywne wotum nieufności, my je poprzemy. Tylko wtedy zobaczycie, czy wasze mrzonki co do upadku rządu są prawdziwe, czy błędne

- powiedział Czarzasty.

- Namawiam, proszę, zróbcie to. Nie opowiadajcie ludziom, że gdyby nie dostali pieniędzy, czyli głosowali tak, jak wy, to ten rząd by się przewrócił. Zobaczycie, jak będzie głosował w tej sprawie pan Ziobro i wasza wielka nadzieja, pan Gowin - dodał.

Zobacz wideo Leszczyna: Pieniądze unijne po prostu Polsce się należą

Polityk zaznaczył, że "nie wierzy w dobre intencje PiS", ponieważ "są to oszukańcy". - Tylko my rozmawiamy nie o PiS, a o pieniądzach. Polityk nieodpowiedzialny doprowadziłby do tego, żeby te pieniądze do Polski nie przyszły. Odpowiedzialni politycy doprowadzili, że te pieniądze będą. [...] Plujcie! I tak będą robił to, co uważam ze swoją formacją i jej liderami, za słuszne! - 

Zapytany o swoje wcześniejsze słowa, że "z oszustami się nie gada", odpowiedział, że "w tym momencie trzeba mieć skrzydła orła i wznieść się nad tego typu argumentację". - Trzeba powiedzieć: bez względu na to, jak zły jest partner, latam nad nim, mam go w nosie, bo pieniądze dla Polek i Polaków są najważniejsze - powiedział Czarzasty. Zapewnił jednocześnie, że nigdy nie wejdzie w koalicję z PiS. - Będziemy załatwiali określone rzeczy - stwierdził.

"Lewica wejdzie do następnego rządu i będzie wydawała pieniądze z Funduszu Odbudowy"

W opinii szefa Nowej Lewicy Prawo i Sprawiedliwość nie wygra kolejnych wyborów parlamentarnych, bowiem zwycięstwo przypadnie partiom opozycyjnym, w tym kierowanej przez niego partii. - 5 lat temu powiedziałem SLD: wrócimy do Sejmu. Rok temu mówiłem, że nie będzie żadnego rządu z panem Gowinem. Dziś mówię: Lewica wejdzie do następnego rządu, bo opozycja wygra za 2,5 roku. Będzie wydawała pieniądze, które zostały przegłosowane dzięki trzem partiom opozycyjnym - przekonywał. 

Radosław FogielZbigniew Ziobro bez głosu w Sejmie. Fogiel: Rząd reprezentował pan premier

Dopytywany o to, czy za porozumieniem między z PiS a Lewicą stał Aleksander Kwaśniewski, Czarzasty odparł, że za ratyfikacją FO opowiedział się nie tylko  były prezydent, ale i Andrzej Olechowski, Marek Belka, Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz. - Wszyscy popierali i popierają to głosowanie. Wszyscy uważali, że Polki i Polacy powinni skorzystać z drugiego planu Marshalla - zaznaczył. 

Przyjęty przez Sejm we wtorek projekt ustawy dotyczy wyrażenia zgody na dokonanie przez prezydenta Polski ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z 14 grudnia ub.r. Przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się wówczas w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. Polska może liczyć z Funduszu na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy.

Więcej o: