Ponad 4 mln zł z budżetu państwa na loty posłów. Rekordzistą Grzegorz Napieralski

Posłowie mają prawo do bezpłatnych przelotów samolotami Polskich Linii Lotniczych LOT. Od początku kadencji parlamentarzyści odbyli 7291 krajowych podróży samolotem. Na 460 parlamentarzystów z bezpłatnych lotów skorzystało jak na razie 259 z nich.
Zobacz wideo Sprawdź, czy twoi europosłowie się nie obijają

Centrum Informacji Sejmu przekazało Onetowi informacje na temat poselskich lotów. Okazało się, że z przywileju bezpłatnego podróżowania samolotem skorzystało od początku kadencji (czyli od listopada 2019 roku) do końca lutego 2019 roku 259 z 460 parlamentarzystów wykonując łącznie 7291 podróży. Jak podaje portal, za każdą z nich LOT otrzymuje 572,40 zł, co daje łącznie ponad 4 mln 173 tys. zł. Natomiast jak pisaliśmy w marcu, zgodnie z wyliczeniami "Faktu" na podróże posłów w latach 2022-2024 wydanych zostanie łącznie 36 mln zł. Do kwoty tej wliczają się jednak zarówno podróże krajowe, jak i zagraniczne, samolotem i pociągiem.

Andrzej DudaLot Andrzeja Dudy. Sprawa ma być wyjaśniana "transparentnie"

Poselskie podróże samolotem. Rekordzistą w liczbie lotów Grzegorz Napieralski

Zgodnie z informacjami Onetu najwięcej przelotów od początku kadencji wykonał Grzegorz Napieralski (KO) - odbył on 140 lotów za ponad 80 tys. zł. Jak tłumaczy poseł, liczba lotów "spowodowana jest warunkami geograficznymi i remontami kolei". - Obecnie pociąg ze Szczecina do Warszawy jedzie blisko 10 godzin, na trasie trwają remonty, dlatego samolot jest najszybszą formą transportu - tłumaczył portalowi, podkreślając, że należy on do aktywnych posłów, którzy często bywają w stolicy.

Magdalena Gortat odznaczana przez prezydenta Bronisława KomorowskiegoLOT zwolnił stewardessę odznaczoną Złotym Krzyżem Zasługi. "Obraziła prezesa"

W dalszej kolejności pod kątem największej liczby lotów także plasują się posłowie Koalicji Obywatelskiej: Agnieszka Pomaska i Jacek Protasiewicz ze 123 lotami oraz Sławomir Nitras ze 119. Mimo to najwięcej miały kosztować loty posłów Prawa i Sprawiedliwości, na które z budżetu państwa wydano 1,73 mln zł. Loty Koalicji Obywatelskiej kosztowały 1,68 mln zł, natomiast Lewicy - 329,4 tys. zł. Klub Koalicji Polskiej na podróże lotnicze wydał łącznie 241,5 tys. zł, Konfederacja - 109,3 tys. zł, Polska 2050 - 43,5 tys. zł, Kukiz '15 - 26,3 tys. zł. Posłowie niezrzeszeni wykonali loty na łączną kwotę 4 tys. zł.

Więcej o: