Posłom klubu PiS grożą kary za sprzeciw wobec ratyfikacji FO. "Decyzji nie można podejmować na gorąco"

20 członków klubu Prawa i Sprawiedliwości, którzy zagłosowali przeciwko ratyfikacji Funduszu Odbudowy, może spotkać się z konsekwencjami. Teoretycznie w grę wchodzi nawet wykluczenie z klubu i niepewny start z list PiS w najbliższych wyborach.

Sejm we wtorek wieczorem uchwalił ustawę w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej dotyczącej Funduszu Odbudowy. "Za" przyjęciem ustawy głosowało 290 posłów, przeciwko było 33, a wstrzymało się 133 posłów. Wcześniej Sejm odrzucił wszystkie poprawki klubów PO i PSL do projektu.

Przeciwko ustawie zagłosowało 20 członków klubu PiS, z których zdecydowaną większość stanowili działacze Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry (wszyscy oprócz jedneg - startującego w wyborach na prezydenta Rzeszowa Marcina Warchoła).

Ustawa o ratyfikacji Funduszu Odbudowy jest konieczna, aby uruchomić Fundusz Odbudowy. To unijny program pomocowy dla gospodarki dotkniętej skutkami pandemii koronawirusa. Zgodę na jego utworzenie muszą wydać parlamenty narodowe wszystkich krajów członkowskich UE.

Zbigniew Ziobro, Jarosław KaczyńskiRatyfikacja Funduszu Odbudowy. Jak głosowali najważniejsi politycy?

Zobacz wideo Belka: Zjednoczonej Prawicy już dawno nie ma, ale rząd PiS ma się dobrze (wypowiedź z 4 maja)

Głosowanie ws. Funduszu Odbudowy. Będą kary dla posłów klubu?

Co może spotkać niepokornych posłów? Wiceprzewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski zapowiadał wcześniej, że za złamanie dyscypliny może grozić upomnienie, nagana, kara pieniężna, a nawet wykluczenie z klubu. Z kolei cytowana przez Polską Agencję Prasową rzeczniczka PiS Anita Czerwińska stwierdziła w rozmowie z dziennikarzami, że "takich decyzji nie można podejmować na gorąco".

Minister sprawiedliwości w rządzie PiS Zbigniew Ziobro i jego partyjni podwładni z Solidarnej Polski podczas konferencji prasowej na sejmowym korytarzu (ws. akceptacji partii dla Krajowego Planu Odbudowy i europejskiego Funduszu Odbudowy). warszawa, 4 maja 2021Fundusz Odbudowy. Ziobro mówi o "zablokowaniu wystąpienia" w Sejmie. "Wymowne"

Konsekwencje mogłyby być też, teoretycznie, bardziej długofalowe. W załączniku do statutu Prawa i Sprawiedliwości znajduje się zapis, który mówi o tym, że przy ponownym wystawieniu posłów na listach wyborczych PiS bierze się pod uwagę m.in. "przestrzeganie dyscypliny głosowania i dyscypliny obecności na głosowaniach", a także "wypowiadanie się publicznie, w szczególności w mediach, zgodnie z Programem PiS i zasadami określonymi przez Klub PiS".

Jak podaje Onet.pl, sprawa może nie być jednoznaczna, bo w trakcie weekendowego spotkania liderów Zjednoczonej Prawicy miało nie być nacisków na Zbigniewa Ziobrę odnośnie poparcia ratyfikacji. Według Onetu prezes PiS Jarosław Kaczyński miał już wcześniej "pogodzić się" ze stanowiskiem Solidarnej Polski.

Więcej o: