Ratyfikacja Funduszu Odbudowy. Jak głosowali najważniejsi politycy? Są zaskoczenia

Czy Zbigniew Ziobro i jego posłowie wyłamali się i zagłosował inaczej niż PiS z Porozumieniem? Czy PO zachowała się zgodnie z zapowiedziami i wytrzymała się od głosu? Wiemy, jak zagłosowali poszczególni posłowie, oddając głos ws. ratyfikacji Funduszu Obudowy.

Po burzliwych obradach i głosowaniu nad kilkoma poprawkami posłowie podjęli decyzję o ratyfikacji Funduszu Odbudowy. 290 parlamentarzystów zagłosowało za, 33 było przeciw, a 133 wstrzymało od głosu. Jak głosowali najważniejsi politycy?

Zobacz wideo Belka: Zjednoczonej Prawicy już dawno nie ma, ale rząd PiS ma się dobrze

Rozłam w Zjednoczonej Prawicy. Ziobro zagłosował inaczej niż Kaczyński i Gowin

Za ratyfikowaniem Funduszu Odbudowy opowiedzieli się przede wszystkim posłowie z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Głos "za" oddało 211 polityków związanych z tą formacją, 20 zagłosowało przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu. Swoje poparcie dla Funduszu Odbudowy podczas głosowania potwierdzili m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki. "Za" zagłosował także lider Porozumienia, Jarosław Gowin.

Wyłamał się jednak Zbigniew Ziobro stojący na czele Solidarnej Polski, która współtworzy Zjednoczoną Prawicę. Tak samo zagłosowali wszyscy posłowie SP z wyjątkiem jednego - "za" był wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który ogłosił przed startem w wyborach w Rzeszowie, że opuszcza partię.

Wirtualna Polska podaje, że prezydium klubu parlamentarnego PiS będzie decydować o karach dla parlamentarzystów, którzy zagłosowali przeciwko ratyfikacji wbrew zarządzonej dyscyplinie. Oprócz ziobrystów wyłamały się dwie posłanki PiS - Małgorzata Janowska i Anna Maria Siarkowska.

zSejm. Posłowie PiS oklaskiwali Morawieckiego. Ziobro nawet nie wstał

Opozycja niejednomyślnie. Budka się wstrzymał, Zandberg był za, Konfederacja - przeciw

Za Funduszem Odbudowy zagłosowali także politycy Lewicy - za było 46 posłów zasiadających po tej stronie sali plenarnej Sejmu. Wśród głosujących na tak był m.in. jeden z czołowych polityków tego ugrupowania, Adrian Zandberg. Jedynym posłem Lewicy, który wstrzymał się od głosu, był Andrzej Rozenek

Koalicja Obywatelska w zdecydowanej większości wstrzymała się od głosu. Zrobił tak m.in. przewodniczący PO Borys Budka oraz 126 innych posłów KO. Jedynym posłem tej formacji, który zagłosował za, był Franciszek Sterczewski

Ratyfikację Funduszu Odbudowy poparł także Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. Taki sam głos oddał Paweł Kukiz, który stoi na czele Kukiz'15. Po drugiej stronie barykady ustawili się posłowie związani z Konfederacją, m.in. Krzysztof Bosak i Janusz Korwin-Mikke. Konfederacja utrzymała dyscyplinę partyjną - przeciw zagłosowało wszystkich 11 posłów tej partii. Jednomyślnie zagłosowali także posłowie Polska 2050 - pięciu polityków związanych z tą frakcją zagłosowało za. 

Wyniki głosowania z podziałem na koła i kluby poselskie oraz wyniki indywidualne można znaleźć TUTAJ.

Więcej o: