Fundusz Odbudowy. Nieoficjalnie: PO wstrzyma się od głosu. Jest też oświadczenie Ziobry

Platforma Obywatelska wstrzyma się od głosu, a Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro zagłosuje przeciw - tak według zapowiedzi sprzed posiedzenia Sejmu mają zachować się politycy podczas głosowania ws. Krajowego Funduszu Odbudowy. Ostateczna decyzja zapadnie ok. godziny 17.

O  godzinie 16 we wtorek 4 maja rozpoczęło się posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie podejmą decyzję dotyczącą ratyfikacji Krajowego Funduszu Odbudowy. Z doniesień "Gazety Wyborczej" wynika, że Platforma Obywatelska wstrzyma się od głosu. 

- Wczoraj mieliśmy spotkanie parlamentarzystów PO, większość z nas opowiedziała się za takim sposobem głosowania - powiedział "GW" jeden z polityków tej partii. 

Dziennik informuje, że Platforma Obywatelska miała zaproponować swoim koalicjantom (Zielonym i Nowoczesnej), aby Ci także wstrzymali się od głosu. 

Zobacz wideo Belka: Zjednoczonej Prawicy już dawno nie ma, ale rząd PiS ma się dobrze

Zbigniew Ziobro zapowiedział, że jego partia zagłosuje przeciw

Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zapowiedział z kolei, że jego ugrupowanie "jest przeciwko wszelkim decyzjom, które niosą za sobą zagrożenie i ryzyko dla Polski przenoszenia kompetencji państwa polskiego na rzecz Brukseli, na rzecz Komisji Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego".

Minister sprawiedliwości zorganizował w Sejmie konferencję prasową przed posiedzeniem izby, podczas którego posłowie będą głosować nad ustawą o Funduszu Odbudowy. Powiedział, że "Solidarna Polska stoi na gruncie programu przyjętego w 2014 roku".

- Jasno powiedzieliśmy tam, że nie zgodzimy się nawet o centymetr o przesunięcie jakiejkolwiek kompetencji władczych - czy to w obszarze politycznym czy gospodarczym - na rzecz Brukseli - mówił minister sprawiedliwości.

Premier Waldemar PawlakFundusz Odbudowy. Pawlak: Nic na łapu-capu, niepotrzebnie się tarmoszą

Europejski Fundusz Odbudowy. Unia Europejska rozdysponuje ponad 672 mld euro

Fundusz Odbudowy zakłada rozdysponowanie do państw członkowskich Unii Europejskiej 672 i pół miliarda euro w formie zarówno dotacji, jak i pożyczek. Jest to odpowiedź Wspólnoty na kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Polska może liczyć z Funduszu Odbudowy na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek.Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć około 17.30.

DLOWRWiceminister Buda: Wikipedia napisze, kto nie poparł KPO