Europoseł Koalicji Europejskiej Marek Belka gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl [NA ŻYWO]

Gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl jest europoseł Koalicji Europejskiej, były premier i były prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Program prowadzi Łukasz Kijek. Rozmowa dotyczyć będzie m.in. ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy.

We wtorek po południu na dodatkowym posiedzeniu zbiera się Sejm. Posłowie zajmą się rządowym projektem ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy, czyli o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Zakłada on rozdysponowanie do państw członkowskich Wspólnoty 672 i pół miliarda euro w formie zarówno dotacji, jak i pożyczek. Jest to odpowiedź Wspólnoty na kryzys wywołany pandemią koronawirusa.

W grudniu 2020 roku przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. Polska może liczyć z Funduszu Odbudowy na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy. W poniedziałek rząd oficjalnie przekazał dokument Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska potrzebuje zgody wszystkich państw członkowskich Wspólnoty, aby zaciągnąć pożyczki na międzynarodowych rynkach finansowych, z których będzie sfinansowany Funduszy Odbudowy.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie