Podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej oraz posłów Republiki Litewskiej, w Sejmie przemawiał prezydent Andrzej Duda. Powiedział, że narody Polski i Litwy są dziedzicami wielkiego dzieła Konstytucji 3 Maja.
Duda podkreślił, że twórcom Konstytucji 3 Maja przyświecało dążenie do umocnienia wolności obywatelskiej i wzmocnienia państwa, aby ochronić niepodległość ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. - Dlatego też zniesione zostało liberum veto. Dlatego otwarto drogę do budowy nowoczesnego narodu, a właściwie kilku współtworzących Rzeczpospolitą narodów - mówił prezydent Andrzej Duda.
W czasie uroczystego wystąpienia posłanka Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira wstała z ławy poselskiej i pokazała transparent z hasłem "konstytucja". Chciała w ten sposób w święto konstytucji 3 maja przypomnieć o przestrzeganiu obecnie obowiązującej ustawy zasadniczej. Później we wpisie na Twitterze wytknęła, że dopiero prezydent Litwy "powiedział o Wolnej Ukrainie, bezprawnej aneksji Krymu, a nie ten nasz 'przywutca'".
W uroczystym zgromadzeniu w polskim Sejmie uczestniczyli prezydenci obu państw - Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. W związku z pandemią zgromadzenie przeprowadzono w ścisłym reżimie sanitarnym. Litewscy posłowie obecni w Seimasie w Wilnie połączyli się z polskim Sejmem za pomocą łącza satelitarnego. Liczba polskich parlamentarzystów na sali plenarnej została ograniczona do reprezentacji klubów proporcjonalnej do ich wielkości.
Konstytucja 3 Maja, uchwalona w roku 1791, regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej, spisaną ustawą zasadniczą. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, znacząco ograniczyła demokrację szlachecką i częściowo wprowadziła zrównanie praw mieszczan i szlachty. Zawarte w niej zapisy obejmowały chłopów ochroną państwa. Konstytucja zniosła również zasadę "liberum veto", uznawaną za jedną z największych wad demokracji szlacheckiej w Polsce.