Sekretarz stanu USA i ambasadorzy składają życzenia z okazji 3 maja. W Sejmie uroczystości

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken pogratulował Polsce rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Życzenia z okazji święta składają także ambasadorzy. "Polacy doświadczyli wiele tragedii i wyzwań. Bohaterstwo i wytrwałość Waszego narodu, a także umiłowanie wolności, są inspiracją dla całego świata" - napisał chargé d'affaires USA w Polsce Bix Aliu.

W gmachu Sejmu o 9:00 rozpoczęło się uroczyste zgromadzenie parlamentarzystów Polski i Litwy z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W wydarzeniu uczestniczą prezydenci obu państw. Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. Wygłoszą oni okolicznościowe wystąpienia.

Po zgromadzeniu, o godz. 10:00, w Sali Kolumnowej Sejmu odbędzie się uroczystość przyznania Nagrody Obojga Narodów. Wyróżnienie jest uhonorowaniem osób szczególnie zasłużonych dla współpracy polsko-litewskiej w dziedzinie historii, kultury czy nauki.

3 maja. Życzenia dla Polski

Wcześniej Antony Blinken, amerykański sekretarz stanu, w specjalnym oświadczeniu przypomniał, że Polska i Stany Zjednoczone przyjęły swoje ustawy zasadnicze jeszcze pod koniec XVIII wieku i właśnie w tym okresie ma swoje początki przyjaźń między nimi. Podkreślił, że obecnie współpraca polsko-amerykańska rozwija się na wielu polach, między innymi Sojuszu Północnoatlantyckiego, Umowy o Wzmocnionej Współpracy Obronnej czy Inicjatywy Trójmorza.

"Jako trwały sojusznik i przyjaciel, Stany Zjednoczone składają serdeczne życzenia wszystkim Polakom w tym szczególnym dniu i oczekujemy na pogłębienie i rozszerzenie naszego transatlantyckiego partnerstwa w nadchodzących latach" - czytamy w komunikacie Departamentu Stanu.

Życzenia z okazji 3 maja złożył Polakom również chargé d'affaires USA w Polsce Bix Aliu. "W imieniu USA życzę wszystkiego najlepszego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja! Od czasu jej uchwalenia Polacy doświadczyli wiele tragedii i wyzwań. Bohaterstwo i wytrwałość Waszego narodu, a także umiłowanie wolności, są inspiracją dla całego świata" - napisał dyplomata.

"Wszystkim Polkom i Polakom składam najlepsze życzenia z okazji dzisiejszego Święta Konstytucji! Pierwsza spisana w Europie konstytucja, datowana na 3 maja 1791 roku, jest wielkim osiągnięciem Polski. Niech się święci 3 maja!" - podkreślił Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador Niemiec.

"W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja składam wszystkim Polkom i Polakom serdeczne życzenia z okazji Ich Święta Narodowego!" - napisał Frédéric Billet, ambasador Francji.

"Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wszystkim Polkom i Polakom składamy najserdeczniejsze życzenia!" - taki wpis zamieściła Ambasada Szwecji.

Chargé d'Affaires a.i. USA w Polsce Bix AliuDyplomata USA w Polsce: Ponownie z dumą wywiesimy tęczową flagę

Joe Biden: Polacy stawali przed wieloma wyzwaniami, ale wytrwali

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Andrzej Duda już wcześniej otrzymał depesze gratulacyjne od światowych przywódców. Wśród nich jest amerykański prezydent Joe Biden. "W imieniu mieszkańców Stanów Zjednoczonych serdecznie pozdrawiam i gratuluję z okazji obchodzonego przez Polskę Święta Konstytucji" - napisał prezydent USA Joe Biden. Jak zaznaczył, od uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku Polacy stawali przed wieloma wyzwaniami, ale "wytrwali, by stać się silniejszymi i bardziej odpornymi, dając nadzieję i inspirację ludziom na całym świecie".

Polityk podkreślił, że Stany Zjednoczone cenią Polskę jako "sojusznika, przyjaciela i partnera". "Jako członkowie NATO wierzymy, że zaangażowanie na rzecz demokracji i praw człowieka stanowi podstawę silnego partnerstwa" - dodał. Zapewnił o woli współpracy z Polską, aby "promować stabilność, bezpieczeństwo i możliwości gospodarcze w Europie".

Andrzej DudaŚwiatowi przywódcy przesyłają Dudzie gratulacje z okazji 3 maja

Więcej o: