Duda pomylił "rezurekcję" z "insurekcją". Spychalski chciał wytłumaczyć prezydenta

Andrzej Duda zamieścił na Twitterze wpis dotyczący III powstania śląskiego. Określił go mianem "rezurekcja", zamiast "insurekcja". Wpadka szybko została mu wytknięta m.in. przez polityków opozycji.
Zobacz wideo Wszystkie żarty i żarciki prezydenta Dudy

"Dziś 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego - rezurekcji zwycięskiej, która dzięki odwadze, determinacji i bohaterstwu Polaków mieszkających na Śląsku, przyniosła odradzającej się Rzeczypospolitej niezwykle ważną, bo silną przemysłowo część Górnego Śląska. 'Tobie Polsko'" - napisał prezydent.

Na błędne użycie słowa "rezurekcja" przez prezydenta zwrócili uwagę m.in. politycy i dziennikarze. "Pan Duda we wpisie na Twitterze pomylił insurekcję z rezurekcją. A w życiu konstytucję z autokracją" - stwierdził Przemysław Szubartowicz.

"Skoro pan się ciągle uczy, to proszę otworzyć kajecik i napisać 100 razy: Rezurekcja - z łac. resurrectio - oznacza zmartwychwstanie. Powstanie to zaś insurekcja!!!" - napisał Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej".

Marek Belka zwrócił uwagę również na literówkę, którą we wpisie popełniła głowa państwa. "'Rezurekcja' 'przemsłowa' Andrzeja Dudy. Alleluja!" - podkreślił były premier.

"Dzisiaj jest majówka, nie rezurekcja. Jasne?!" - zapytał ks. Grzegorz Kramer.

"Być może prezydent nie musi znać znaczenia trudnych słów. Ale fakt, że nie ma u siebie urzędnika, który koryguje luki w wiedzy prezydenta i poprawia jego rażące błędy jest kompromitujący. Wśród 403 pracowników Kancelarii Prezydenta zapewne znajdzie się z 400 z elementarną wiedzą" - stwierdził Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO i były szef MON. 

Spychalski próbuje bronić Dudy

Sytuację próbował uratować Błażej Spychalski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. "Polecam najpierw sprawdzić, a następnie 'produkować' mądrości" - napisał i załączył screena z definicją "rezurekcji" z słownika dla graczy, który jest otwartym projektem, tworzonym przez społeczność internetową. Jednak uznany słownik języka polskiego PWN podaje jedynie, że "rezurekcja" to "uroczyste nabożeństwo wielkanocne z procesją".

Encyklopedia PWN z kolei publikuje dwie definicje:

1) w katolicyzmie uroczysta msza wielkanocna odprawiana zwykle rano w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanoc), połączona z procesją i modlitwami przy symbol. grobie Jezusa; powszechna w krajach słow., w Polsce prawdopodobnie od XIII w.;

2) Zmartwychwstanie Jezusa.

Zaś Wielki Słownik Języka Polskiego (stworzył go Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk) przedstawia taką definicję: "uroczyste nabożeństwo w Kościele rzymskokatolickim, które rozpoczyna obchody Wielkanocy".

Więcej o: