Sondaż: 70 proc. badanych nie chce Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku premiera

Z najnowszego sondażu IBP wynika, że aż 70 proc. badanych Polaków jest przeciwnych temu, by Jarosław Kaczyński został premierem. Innego zdania było 17 proc. ankietowanych.

Sondaż przeprowadzony został przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" 20 kwietnia na grupie 1066 dorosłych Polaków. Wynika z niego, że 70 proc. ankietowanych nie chce, by Jarosław Kaczyński został premierem.

Zobacz wideo Czy kryzys w Zjednoczonej Prawicy jest już zażegnany?

Sondaż. Tylko 17 proc. wyborców chce, by Jarosław Kaczyński został premierem

Prezesa Prawa i Sprawiedliwości na stanowisku szefa rządu widzi tylko 17 proc. badanych. 13 proc. wyborców nie miało zdania w tej sprawie.

Politolog UKSW prof. Antoni Dudek w rozmowie z dziennikiem komentuje, że sondaż ten potwierdza paradoks, że "lider formacji, która ma największe poparcie od sześciu lat, jest znacznie mniej popularny w społeczeństwie" od swojego ugrupowania. - To osobliwa sytuacja - dodał.

Zbigniew Ziobro, Jarosław Gowin, Jarosław KaczyńskiSondaż: PiS bez Porozumienia i Solidarnej Polski ma 25 proc. poparcia

Sondaż skomentował też eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Według polityka, Jarosław Kaczyński nie ulega sondażom, a powód, dla którego nie jest premierem, jest zupełnie inny. - Prezes ma 72 lata, a funkcja szefa rządu wymaga naprawdę funkcjonowania 24 godziny na dobę - mówi dziennikarzom "SE".

Sondaż zaufania. Jarosławowi Kaczyńskiemu nie ufa 55 proc. ankietowanych

Z ostatniego sondażu zaufania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że na czele takiego rankingu znajduje się Andrzej Duda. Prezydentowi ufa 43 proc., a nie ufa 39 proc. badanych. Na podium plasuje się też Szymon Hołownia. Liderowi Polski 2050 ufa 42 proc., a nie ufa 29 proc. ankietowanych. Trzecie miejsce zajęli ex aequo Rafał Trzaskowski i Mateusz Morawieckim, którym ufa 38 proc. wyborców. Prezydentowi Warszawy nie ufa 38 proc. osób, a premierowi już 44 proc. badanych.

Badani najbardziej nie ufają dwóm politykom. Janusz Korwin-Mikke zdobył 60 proc. głosów "nie ufam" i 14 proc. głosów "ufam". Jarosławowi Kaczyńskiemu nie ufa 55 proc. badanych, a ufa 29 proc. ankietowanych.

Premier Mateusz Morawiecki / budowa szpitala tymczasowego w KatowicachSondaż. Czy rząd zrobił wszystko, by Polacy nie umierali tak licznie?

Więcej o: