Najnowszy sondaż. PiS znów rośnie w siłę w swoich matecznikach, ruch Hołowni może "pożreć" KO

Prawo i Sprawiedliwość zaczyna odrabiać straty i notuje 33 procent poparcia, a ruch Szymona Hołowni (22 procent) wyprzedza Koalicję Obywatelską (18 procent) - wynika z najnowszego sondażu Ipsos przeprowadzonego dla OKO.press. Zdaniem analityków partia Jarosława Kaczyńskiego nie jest jednak w stanie odzyskać poparcia osób młodych, a zwłaszcza - młodych kobiet.

Z zakończonego 28 kwietnia sondażu  Ipsos dla OKO.press wynika, że Prawo i Sprawiedliwość powoli zaczyna odrabiać straty po ostatnich spadkach notowań. "Opinia publiczna zapomina powoli o jesiennym blamażu władzy - decyzji TK zakazującej (de facto) całkowicie aborcji i ogromnej fali protestów"- wynika z analizy portalu. PiS ma za to odzyskiwać poparcie zwłaszcza w swoich "ludowych matecznikach" i wśród osób starszych. 

Zobacz wideo Czy kryzys w Zjednoczonej Prawicy jest już zażegnany?

Najnowszy sondaż. PiS delikatnie w górę, KO przegoniona przez ruch Hołowni

Poparcie dla ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało w badaniu 33 procent ankietowanych (to wynik o 4 punkty procentowe wyższy, niż w sondażu OKO.press z lutego). Na drugim miejscu z wynikiem 22 procent plasuje się ruch Szymon Hołowni, który - jak opisuje portal - może "pożreć" Koalicję Obywatelską, jeśli tendencja nadal się utrzyma. Poparcie dla partii Borysa Budki zadeklarowało zaledwie 18 procent badanych (to spadek w porównaniu z lutym - wtedy poparcie dla KO i Polski 2050 było takie samo i plasowało się na poziomie 20 procent). 

Z sondażu nie wynika, jakoby Lewica zyskała poparcie po tym, jak postawiła warunki rządowi PiS i weszła w porozumienie dotyczące wspólnego głosowania w sprawie Funduszu Odbudowy - w sondażu notuje 9 proc. poparcia (1 punkt procentowy mniej, niż w sondażu z lutego). Rośnie za to Konfederacja - według badania ugrupowanie może liczyć na 11 procent poparcia (o jeden punkt procentowy więcej). Progu wyborczego nie przekroczyłoby PSL (4 procent). 5 procent badanych wskazało, że nie wie, na kogo zagłosować.

Z analizy OKO.press wynika, że zarówno Prawu i Sprawiedliwości, jak i Koalicji Obywatelskiej będzie trudno odzyskać młodych wyborców. "Jest wręcz szokujące, że w grupie 18-29 latków poparcie partii władzy wyniosło… 2 proc. (jeszcze w lutym – 12 proc.). Młodzi zresztą całkowicie odwrócili się od 'duopolu' PiS-PO. Koalicja Obywatelska zebrała ledwie 9 proc. głosów" - podaje portal, dodając, że młodzi mężczyźni głosują chętniej na Konfederację, a kobiety - na ruch Szymona Hołowni i Lewicę. 

Lekki wzrost poparcia dla Zjednoczonej Prawicy i dla ruchu Szymona Hołowni widać też w opublikowanym w środę sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN 24. Czytaj więcej>>> 

Więcej o: