Wybory w Rzeszowie. Konrad Fijołek deklasuje rywali - ma poparcie prawie 50 proc. wyborców [SONDAŻ]

Instytut Badań Samorządowych przeprowadził sondaż wśród mieszkańców Rzeszowa. Respondenci zostali zapytani o to, na kogo oddaliby głos w I turze wyborów. Na najwięcej, bo prawie połowę głosów, może liczyć Konrad Fijołek.

Sondaż Instytutu Badań Samorządowych powstał na zlecenie portalu LokalnaPolityka.pl. Na pierwszym miejscu uplasował się popierany przez PO i Lewicę Konrad Fijołek, który startuje z własnego komitetu. Polityk zdobył 47,43 proc. poparcia wśród mieszkańców Rzeszowa i zostawił swoich kontrkandydatów daleko w tyle.

Konrad FijołekSondaż ws. wyborów w Rzeszowie. Leniart zapowiada "intensywną kampanię"

Wybory w Rzeszowie - Konrad Fijołek zdobywa prawie 50 proc. poparcia

Poparcie na poziomie 13,25 proc. daje drugie miejsce kandydatce Ewie Leniart. Tuż za nią, z wynikiem 12,41 proc. znajduje się Marcin Warchoł, który startuje z poparciem ustępującego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Ostatni z zarejestrowanych kandydatów jest Grzegorz Braun. Na polityka Konfederacji chce zagłosować 10,03 proc. badanych rzeszowian. 16,88 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać, na kogo zagłosuje w wyborach.

Zobacz wideo Trela o wyborach w Rzeszowie: Nie przypuszczali, że opozycja będzie w stanie wystawić jednego kandydata

"Istnieje duża szansa, że wybory w Rzeszowie zakończą się już w I turze" - pisze w analizie wyników Instytutu Badań Samorządowych. Instytut obliczył, jak rozłożyłoby się poparcie, gdyby od wyników rozdzielić głosy osób, które odpowiedziały "Nie wiem/Trudno powiedzieć". Wówczas Konrad Fijołek może liczyć na 57,06 proc. głosów, Ewa Leniart na 15,94 proc. poparcia, Marcin Warchoł na 14,93 proc. głosów, a Grzegorz Braun na 12,07 proc. głosów.

Wyborcy, którzy popierają opozycję, mają mniejszy problem z wyborem kandydata na prezydenta Rzeszowa. Wśród nich Konrada Fijołka popiera 80 proc. badanych (z wyborców KO jest to aż 88,24 proc.). Bardziej podzieleni są wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. 45,56 proc. deklaruje poparcie dla Ewy Leniart, 27,27 proc. wybiera Marcina Warchoła, a 21,28 proc. Konrada Fijołka. 2/3 wyborców Konfederacji deklaruje poparcie dla Grzegorza Brauna, a 20,25 proc. chciałoby zagłosować na Konrada Fijołka.

Wybory w Rzeszowie - kim są kandydaci?

Wybory na prezydenta Rzeszowa miały odbyć się 9 maja, jednak zostaną przełożone na 13 czerwca. Na liście znajdą się nazwiska czterech kandydatów:

  • Konrad Fijołek - były współpracownik Tadeusza Ferenca, wiceprzewodniczącego rady miasta i szefa klubu Rozwoju Rzeszowa. Startuje z własnego komitetu - KWW Konrada Fijołka "Rozwój Rzeszowa 2.0". Popierają go jednak m.in. PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050.
  • Ewa Leniart - wojewoda podkarpacki, startująca z KWW Ewy Leniart Wspólny Dom Rzeszów. Ma poparcie PiS oraz rzeszowskiego regionu NSZZ "Solidarność".
  • Marcin Warchoł - wiceminister sprawiedliwości, który został zaproponowany i jest wspierany przez byłego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.
  • Grzegorz Braun - poseł Konfederacji z okręgu rzeszowskiego.

Mateusz MorawieckiWybory w Rzeszowie jednak w czerwcu. Rząd opublikował projekt rozporządzenia

Więcej o: