Projekt ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy wpłynął do Sejmu. Na czyje głosy może liczyć PiS?

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy. Zakłada on rozdysponowanie do państw członkowskich Wspólnoty 672,5 miliarda euro w formie dotacji i pożyczek. Jest to odpowiedź Wspólnoty na kryzys wywołany pandemią koronawirusa.

Projekt został wczoraj przyjęty przez rząd. Dotyczy wyrażenia zgody na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z dnia 14 grudnia 2020 roku. Projekt nie ma jeszcze nadanego numeru druku. Jego treść została opublikowana na internetowych stronach Sejmu.

Zobacz wideo Fundusz Odbudowy. Mucha: Głosowanie przeciwko wydaje mi się nie do pomyślenia

Projekt ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy trafił do Sejmu

W tym tygodniu poparcie ustawy ratyfikującej Funduszu Odbudowy zapowiedziała Lewica. Przedstawiciele klubu zażądali wpisania do Krajowego Planu Odbudowy swoich postulatów (przeznaczenie minimum 30 procent środków dla samorządów; wybudowanie 75 tys. tanich mieszkań pod wynajem; przeznaczenie miliarda euro na szpitale powiatowe i 400 mln zł dla zagrożonych firm, a także utworzenie komitetu monitorującego wydatki). Strona rządowa poinformowała, że uwzględni te pomysły. 

"Za" ratyfikacją prawdopodobnie zagłosuje też pięcioro posłów Polski 2050. Przeciwko na pewno będzie 19 posłów koalicyjnej Solidarnej Polski, a także Konfederacja (11 posłów). Nie jest jeszcze pewne, jak zagłosuje Koalicja Obywatelska, która ostro krytykuje Lewicę za paktowanie z PiS. Jednak Bogdan Zdrojewski przyznał w Polskim Radiu 24, że jego zdaniem klub KO nie powinien głosować przeciwko. - Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ja głosowałbym przeciwko środkom finansowym z takim trudem wywalczonych, aby pomóc polskim przedsiębiorcom - mówił senator KO. 

Nie ma też pewności co do stanowiska PSL w tej sprawie. W piątek Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że ludowcy nie poprą funduszu "bezwarunkowo" i "w ciemno". Z kolei Paweł Kukiz zapowiadał już, że prawdopodobnie poprze ratyfikację. 

Razem z Lewicą, Polską 2050 i Kukiz'15 Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 272 głosy (zwykła większość to 231). Nie wiadomo jeszcze, kiedy Sejm zajmie się projektem. Najprawdopodobniej najbliższe posiedzenie odbędzie się w drugiej połowie maja.

Fundusz Odbudowy

W grudniu 2020 roku przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. Polska może liczyć z Funduszu Odbudowy na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy. Plan wydatków musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

Więcej o: