Projekt został wczoraj przyjęty przez rząd. Dotyczy wyrażenia zgody na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z dnia 14 grudnia 2020 roku. Projekt nie ma jeszcze nadanego numeru druku. Jego treść została opublikowana na internetowych stronach Sejmu.
W tym tygodniu poparcie ustawy ratyfikującej Funduszu Odbudowy zapowiedziała Lewica. Przedstawiciele klubu zażądali wpisania do Krajowego Planu Odbudowy swoich postulatów (przeznaczenie minimum 30 procent środków dla samorządów; wybudowanie 75 tys. tanich mieszkań pod wynajem; przeznaczenie miliarda euro na szpitale powiatowe i 400 mln zł dla zagrożonych firm, a także utworzenie komitetu monitorującego wydatki). Strona rządowa poinformowała, że uwzględni te pomysły.
"Za" ratyfikacją prawdopodobnie zagłosuje też pięcioro posłów Polski 2050. Przeciwko na pewno będzie 19 posłów koalicyjnej Solidarnej Polski, a także Konfederacja (11 posłów). Nie jest jeszcze pewne, jak zagłosuje Koalicja Obywatelska, która ostro krytykuje Lewicę za paktowanie z PiS. Jednak Bogdan Zdrojewski przyznał w Polskim Radiu 24, że jego zdaniem klub KO nie powinien głosować przeciwko. - Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ja głosowałbym przeciwko środkom finansowym z takim trudem wywalczonych, aby pomóc polskim przedsiębiorcom - mówił senator KO.
Nie ma też pewności co do stanowiska PSL w tej sprawie. W piątek Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że ludowcy nie poprą funduszu "bezwarunkowo" i "w ciemno". Z kolei Paweł Kukiz zapowiadał już, że prawdopodobnie poprze ratyfikację.
Razem z Lewicą, Polską 2050 i Kukiz'15 Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 272 głosy (zwykła większość to 231). Nie wiadomo jeszcze, kiedy Sejm zajmie się projektem. Najprawdopodobniej najbliższe posiedzenie odbędzie się w drugiej połowie maja.
W grudniu 2020 roku przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. Polska może liczyć z Funduszu Odbudowy na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy. Plan wydatków musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.