Co w razie rozpadu koalicji? Prawie połowa Polaków za wcześniejszymi wyborami, mało kto chce rządu opozycji

47,1 proc. Polaków chce, aby wcześniejsze wybory odbyły się, jeśli miałoby dojść do rozpadu koalicji. Z kolei zdecydowana mniejszość uważa, że opozycja powinna stworzyć rząd z udziałem posłów, którzy odeszli od PiS - tak wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

47,1 proc. badanych Polaków stwierdziło, że w przypadku rozpadu koalicji rządzącej PiS-u, Solidarnej Polski i Porozumienia powinny odbyć się wcześniejsze wybory, by wyłonić nową większość. Z kolei druga najchętniej wybierana przez respondentów odpowiedź (29,7 proc.) to dalsze rządy PiS, samodzielnie, jako rząd mniejszościowy. Za możliwością próby stworzenia rządu przez opozycję, z udziałem posłów, którzy odeszli z PiS-u, opowiedziała się najmniejsza liczba uczestników badania. Ten pomysł popiera zaledwie 3,1 proc. osób - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Zobacz wideo Suchoń z KO do Polski 2050? Tomczyk: Ta polityka transferowa nic nie zmienia

Osoby, które nie potrafiły wskazać konkretnej odpowiedzi, stanowią 14,1 proc. wszystkich badanych. Z kolei osoby, które nie mają w tej kwestii zdania, to 6 proc. ankietowanych.

Przedwczesne wybory samorządowe. Wyborcy PiS chcą samodzielnych rządów mniejszościowych

Jak wynika z sondażu, za wcześniejszymi wyborami opowiada się 23 proc. zwolenników Zjednoczonej Prawicy i 67,8 proc. wyborców opozycji. Możliwość tę popiera 45,5 proc. osób niezdecydowanych oraz 32,8 proc. osób, które nie chcą głosować.

Ryszard TerleckiTerlecki o przedterminowych wyborach: Pomysły opozycyjnych nieudaczników

55,8 proc. wyborców PiS popiera samodzielne rządy mniejszościowe PiS-u w przypadku rozpadu Zjednoczonej Prawicy. I tylko w niecałym procencie popierają oni stworzenie rządu przez opozycję.

Za organizacją przedterminowych wyborów opowiada się 51,4 proc. kobiet i 43,1 proc. mężczyzn. Takie rozwiązanie w dużym stopniu popierają Polacy w wieku 18-49.

Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin, Zbigniew ZiobroKomunikat po spotkaniu liderów ZP. Mają zawrzeć porozumienie programowe

Więcej o: