Mateusz Morawiecki zdecydował o dacie wyborów w Rzeszowie. "PKW nie zgłosiła zastrzeżeń"

Premier podjął decyzję o zmianie terminu zbliżających się przedterminowych wyborów uzupełniających w samorządach na 13 czerwca. Chodzi między innymi o przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa, pierwotnie planowane na 9 maja.

"Główny Inspektor Sanitarny, ze względu na sytuację epidemiczną, wydał opinię wskazującą na zasadność przesunięcia daty wyborów przedterminowych i uzupełniających w samorządach. PKW nie zgłosiła zastrzeżeń. W związku z tym premier podjął decyzję o zmianie terminu na 13 czerwca" - poinformował Piotr Müller, rzecznik rządu.

Wybory w Rzeszowie 13 czerwca

Rekomendację, by przesunąć wybory na drugą dekadę czerwca, przedstawił w ubiegłym tygodniu Główny Inspektor Sanitarny - ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. 

Zobacz wideo Trela o wyborach w Rzeszowie: Nie przypuszczali, że opozycja będzie w stanie wystawić jednego kandydata

W poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano również kilka innych podobnych projektów rozporządzeń ws. zmiany terminu wyborów samorządowych. Dotyczą one m.in.: Ustki, Kątów Wrocławskich, Bogatyni czy Świdnicy.

O fotel prezydenta Rzeszowa ubiegają się: Ewa Leniart (wojewoda podkarpacka, poparło ją PiS), Marcin Warchoł (wiceminister sprawiedliwości, Solidarna Polska), Konrad Fijołek (popierany przez KO, PSL, Lewicę i Polskę 2050) oraz Grzegorz Braun (Konfederacja). 

W poniedziałek Jarosław Gowin potwierdził, że jeśli w drugiej turze znajdzie się któryś z kandydatów zgłoszonych przez Zjednoczoną Prawicę, wówczas przegrany konkurent z koalicji udzieli mu poparcia. - Dokładnie tak ustaliliśmy w niedzielę - powiedział minister rozwoju.

Więcej o: