Gowin po spotkaniu z Kaczyńskim i Ziobrą: Nikt nie myśli o przedterminowych wyborach

- W niedzielę nie rozmawialiśmy o podziale stanowisk i spółkach Skarbu Państwa. Mówiliśmy o programie. Programie, który pozwoli przygotować polskie państwo na ewentualność powrotu pandemii i pozwoli zachować jak najwięcej miejsc pracy i firm - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, zapytany o przebieg niedzielnego spotkania liderów trzech partii tworzących Zjednoczoną Prawicę. Jak dodał, nikt w koalicji nie myśli o przyspieszonych wyborach, a rząd ma stabilną większość.

W najbliższych dniach Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska oraz Porozumienie mają zawrzeć porozumienie programowe na lata 2021-2023. Taką informację przekazał w niedzielę, po spotkaniu liderów wszystkich trzech ugrupowań, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin, Zbigniew ZiobroKomunikat po spotkaniu liderów ZP. Mają zawrzeć porozumienie programowe

Komunikat poprzedziły trwające przez kilka tygodni tarcia i spory między koalicjantami - dotyczyły m.in. braku zgody Solidarnej Polski na przyjęcie w Sejmie Funduszu Odbudowy. Szczegóły rozmów nie są znane - na razie nie wiadomo, na jakie dokładnie warunki zgodzili się liderzy ugrupowań. Sobolewski podał jedynie, że "odpowiednie kroki zostaną podjęte w najbliższych dniach", a "wszystkie strony wyrażają przekonanie co do pozytywnych skutków działań Zjednoczonej Prawicy od czasu podwójnego sukcesu wyborczego w 2015 r.". 

Gowin: Program trzeba zweryfikować. Wkrótce ustalimy priorytety na czas do końca kadencji

O to, co dokładnie udało się ustalić liderom Zjednoczonej Prawicy, zapytano w poniedziałek wicepremiera Jarosława Gowina.

- W niedzielę nie rozmawialiśmy o podziale stanowisk i spółkach Skarbu Państwa. Mówiliśmy o programie. Programie, który pozwoli przygotować polskie państwo na ewentualność powrotu pandemii i pozwoli zachować jak najwięcej miejsc pracy i firm. Pozwoli też jak najszybciej powrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu - podkreślił Gowin, dodając, że "dane z gospodarki są bardzo optymistyczne". 

Zobacz wideo Tomasz Trela: Gowin nie bierze pod uwagę żadnego rządu technicznego

- Kiedy w 2019 r. szliśmy do wyborów, mieliśmy precyzyjny plan działania rozpisany na cztery lata. Ale pandemia wyrwała nam, jak i całemu światu, półtora roku. Dlatego program trzeba zweryfikować. W najbliższych dniach spotkamy się ponownie, by ustalić priorytety na czas do końca kadencji - powiedział dziennikarzom wicepremier Jarosław Gowin, który w poniedziałek odwiedził Poznań. 

Dopytywany o wspomniane priorytety programowe, minister rozwoju wskazał m.in. na służbę zdrowia, gospodarkę (powrót do szeroko zakrojonych inwestycji, nie tylko państwowych) oraz Europejski Zielony Ład i obszar mieszkalnictwa.

Jak zaznaczył Gowin, w Zjednoczonej Prawicy "nikt nie myśli o przedterminowych wyborach".

- Rząd ma stabilną większość. Oczywiście w tym wielkim namiocie polskiej prawicy są różne poglądy i środowiska. Na pewno są sprawy, o które jeszcze nie raz będziemy się spierać, ale jest to zupełnie naturalne dla polityki. Pluralizm poglądów i stanowisk może być siłą Zjednoczonej Prawicy, tak jak w poprzednich latach - mówił lider Porozumienia. 

Zbigniew Ziobro, Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin podczas Konwencji PiS, 02.09.2018.Ujawniamy kulisy rozmów Kaczyńskiego, Ziobry i Gowina. O końcu kryzysu nie ma mowy

Więcej o: