Hołownia nowym liderem opozycji. Politolog: Będzie walczył z Trzaskowskim o fotel premiera [SONDAŻ]

Szymon Hołownia został nowym liderem opozycji i zostawił daleko w tyle konkurencję - wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu". Za nim, z o wiele niższym wynikiem, uplasował się Rafał Trzaskowski.
Zobacz wideo Spór w rządzie. Jakie są warunki Porozumienia?

39 proc. respondentów badania Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" stwierdziło, że liderem opozycji jest obecnie Szymon Hołownia. To szczególnie ciekawe w kontekście spadku zaufania do Hołowni, o którym pisaliśmy w piątek na Gazeta.pl. Politykowi ufa coraz mniej Polaków, a spadek zaufania utrzymuje się już od trzech kolejnych badań.

Za liderem Polski 2050 uplasował się Rafał Trzaskowski. 30 proc. ankietowanych uznało, że to właśnie prezydent Warszawy przewodzi opozycji.

Nie tylko w sondażach poparcia dla partii politycznych widać kryzys Zjednoczonej PrawicyPolska 2050 święci triumfy, ale Hołowni ufa coraz mniej Polaków [WYKRES DNIA]

10 proc. osób odpowiedziało, że liderem aktualnie jest "inna osoba". Po 7 proc. badanych wskazało na Donalda Tuska i Borysa Budkę. 3 proc. respondentów stwierdziło, że liderem jest Władysław Kosiniak-Kamysz, a po 2 proc., że Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń.

Hołownia lub Trzaskowski premierem?

Prof. Antoni Dudek uważa, że to właśnie Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski są głównymi kandydatami na premiera w najbliższych wyborach parlamentarnych. - Wyborcy zdecydują, który z nich jest silniejszy i prawdopodobnie będzie następnym premierem. Na to wskazują dziś sondaże - powiedział politolog w rozmowie z "Super Expressem". Dodał również, że zapewne niedługo Trzaskowski zastąpi Budkę w roli lidera Platformy Obywatelskiej.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster 20 kwietnia 2021 roku na próbie 1066 dorosłych Polaków.

Więcej o: