TK Przyłębskiej odrzucił skargę Ziobry ws. zbrodni komunistycznych. Polityk "zszokowany". "To skandal"

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej odrzucił skargę Zbigniewa Ziobry w sprawie przedawnienia niektórych zbrodni komunistycznych - wynika z ustaleń Onetu. W Ministerstwie Sprawiedliwości mówi się o "skandalu".
Zobacz wideo Czy koalicja Zjednoczonej Prawicy dotrwa do kolejnych wyborów?

Chodzi o skargę Zbigniewa Ziobry z 2017 roku. Prokurator Generalny wnioskował o uznanie za niezgodne z konstytucją niektórych przepisów Kodeksu Karnego, a także ustawy o IPN, czyli, jednym słowem, przepisów dotyczące przedawnienia zbrodni komunistycznych. "W literaturze podnosi się, że sprawcy tych przestępstw nabyli gwarancje niekaralności w sposób nieprawidłowy, wykorzystując świadome zaniechanie ścigania przez uprawnione do tego organy. (...) Nabyte przez sprawców prawo do powoływania się na przedawnienie popełnionych przez nich czynów może być, zgodnie z zasadami państwa prawa, odebrane jako uzyskane w sposób nieprawidłowy, przez wykorzystanie przestępczej pasywności organów ścigania" - napisał wówczas polityk.

TK odrzuca skargę Ziobry

Jednak Trybunał Konstytucyjny, jak ustalił Onet, po trzech latach zwlekania umorzył sprawę. "Trybunał przyjął stanowisko bardzo podobne do tego zawartego w uchwale Sądu Najwyższego z 2010 roku. SN uznał wtedy, że przestępstwa zagrożone karą do 5 lat więzienia, których dopuszczali się ludzie reżimu komunistycznego, przedawniły się" - podaje portal.

Na razie o decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej nie ma informacji na stronie internetowej organu. Jednak decyzja TK dotarła już do Prokuratury Krajowej i "zszokowała" Zbigniewa Ziobrę - podaje Onet. Polityka zaskoczyły również argumenty Trybunału Konstytucyjnego. - To skandal - powiedział rozmówca portalu z okolic Ministerstwa Sprawiedliwości.

Więcej o: