Wybory w Rzeszowie najpewniej w innym terminie. GIS wydał komunikat: Ryzyko wzrostu zachorowań

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje, by przedterminowe wybory samorządowe zostały przełożone "na drugą dekadę czerwca". 9 maja miało się odbyć głosowanie w Rzeszowie. Zmianę terminu wyborów w stolicy Podkarpacia zapowiadał już rzecznik rządu.

"Podczas drugiej i trzeciej fali epidemii w Polsce, daty przedterminowych wyborów wójtów i burmistrzów oraz wyborów uzupełniających do rad gmin zostały przesunięte - po rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego uzasadnionej niekorzystną sytuacją epidemiczną w kraju" - czytamy w komunikacie. 

Zobacz wideo Spór w rządzie. Jakie są warunki Porozumienia?

Wybory na prezydenta Rzeszowa najpewniej w innym terminie. Jest komunikat GIS

GIS podkreśla, że mimo tendencji schyłkowej i prognoz wskazujących na poprawę sytuacji epidemicznej, "ciągle należy brać pod uwagę dynamicznie zmieniającą się sytuację i ryzyko wzrostu zachorowań - w szczególności pod kątem pojawiania się nowych wariantów koronawirusa". 

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w RzeszowieWybory w Rzeszowie. Co z Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego? "Wymyć", "bronić"

"W opinii Głównego Inspektora Sanitarnego przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć z powodu wciąż nieustabilizowanej sytuacji epidemicznej. Zalecanym rozwiązaniem jest przełożenie wszelkich przedsięwzięć wyborczych na drugą dekadę czerwca 2021 r." - czytamy dalej.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie miały się odbyć 9 maja, ale już w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller zapowiadał, że data ulegnie zmianie. - Jest znak zapytania, bo sytuacja epidemiczna nadal nie jest dobra. Nie wykluczam, że wybory zostaną przesunięte, podobnie jak to miało miejsce w ostatnich tygodniach i miesiącach w innych miejscowościach - mówił w wp.pl.

Müller powiedział, że ostateczna decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu. Tymczasem RMF FM podaje nieoficjalnie, że nowym terminem będzie 13 czerwca. 

Przedterminowe wybory w Rzeszowie. Kto kandyduje?

O fotel prezydenta Rzeszowa walczą: popierana przez PiS Ewa Leniart, polityk Solidarnej Polski i wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (popierany także przez Tadeusza Ferenca), wiceprzewodniczący rady miejskiej w Rzeszowie Konrad Fijołek, którego popierają KO, Lewica, PSL i Polska 2050. Czwartym kandydatem jest poseł Konfederacji Grzegorz Braun. 

Kardynał Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany. Jest nowa dataBeatyfikacja kardynała Wyszyńskiego. Papież Franciszek podjął decyzję

Z kandydowania zrezygnował przed tygodniem Waldemar Kotula, kandydat Porozumienia Jarosława Gowina, który poparł Marcina Warchoła z Solidarnej Polski. Jak informowaliśmy jeszcze przed ogłoszeniem decyzji Kotuli, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin mieli zawrzeć taktyczny sojusz w sprawie wyborów na prezydenta Rzeszowa i możliwej rezygnacji kandydata Porozumieni

Więcej o: