Sondaż: 44 proc. wyborców PiS nie chce rozpadu koalicji, 23 proc. jest na tak

44 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości nie chce rozpadu Zjednoczonej Prawicy - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego dla "Super Expressu". 23 proc. badanych wolałoby, żeby koalicja rządowa się rozpadła.
Zobacz wideo Spór w rządzie. Jakie są warunki Porozumienia?

Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" zapytał Polaków: "Czy Prawo i Sprawiedliwość powinno zerwać koalicję z Porozumieniem Jarosława Gowina i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry?". Jak wynika z sondażu, niemal co czwarty badany opowiada się za rezygnacją ze współpracy. 

Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą? "Nasz elektorat jest zaniepokojony albo wręcz oburzony"

9 proc. ankietowanych stwierdziło, że zdecydowanie popiera decyzję o zerwaniu współpracy z koalicjantami Prawa i Sprawiedliwości. 14 proc. wybrało odpowiedź "raczej tak". 29 proc. badanych uważa, że PiS, Porozumienie i Solidarna Polska "raczej" nie powinny rezygnować z koalicji. Odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało natomiast 15 proc respondentów. Aż 33 proc. odpowiedziało "nie wiem". 

- Fakt, że aż ponad 20 procent badanych chciałoby zerwania takiej koalicji, pokazuje, że nasz elektorat jest zaniepokojony albo wręcz oburzony niektórymi działaniami naszych koalicjantów. Ziobro i Gowin powinni to przemyśleć. Zmęczenie narasta także wśród naszych wyborców - zaznaczał w rozmowie z "Super Expressem" minister Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów

Jacek Dubois, pełnomocnik Igora Tulei, przed gmachem Sądu NajwyższegoPełnomocnik Tulei: Nie było żadnych podstaw, żeby przeszedł tę gehennę

Na temat wyników przeprowadzonego badania wypowiedział się również prof. Antoni Dudek, politolog z UKSW. Jego zdaniem, rozdarcie wśród wyborców PiS wynika w dużej mierze z tego, iż nie do końca rozumieją, na czym w ogóle polega konflikt w Zjednoczonej Prawicy. 

- Chodzi tu głównie o to, że Ziobro i Gowin urośli w siłę i zaczęli stawiać prezesowi PiS warunki. Oczywiście większość wyborców PiS chce nadal rządów Zjednoczonej Prawicy, więc zdaje sobie sprawę, że jeśli koalicja się rozleci, to źle się stanie - komentował politolog. 

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster 20 kwietnia na reprezentatywnej grupie 1066 Polaków. Pytanie zadano jedynie wyborcom Prawa i Sprawiedliwości.

Jaka będzie przyszłość Zjednoczonej Prawicy? "W kuluarach trwa wojna psychologiczna"

Jak informowaliśmy dzisiaj, jeszcze w tym tygodniu ma odbyć się spotkanie koalicji rządzącej w sprawie braku porozumienia dotyczącego Funduszu Odbudowy. "W kuluarach trwa wojna psychologiczna. Jarosław Kaczyński na razie odciął gowinowców od informacji. Według naszych ustaleń próbuje złamać opór ziobrystów wobec Funduszu Odbudowy. Rozmawia z posłami pojedynczo" - donosiła "Gazeta Wyborcza"

Aleksander Kwaśniewski Kwaśniewski: Gdyby program odbudowy upadł, to jest koniec premiera Morawieckiego

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami TVN24, obaj koalicjanci mają zamiar przedstawić Jarosławowi Kaczyńskiemu zasady, które umożliwiłyby dalszą współpracę. Jarosław Gowin miałby między innymi żądać, aby by z rządu zdymisjonowano przynajmniej niektórych wiceministrów, którzy zostali wyrzuceni z Porozumienia w związku z konfliktem w partii. 

Czytaj więcej: Nieoficjalnie: Gowin ma przedstawić Kaczyńskiemu dwa warunki. Spotkanie "w ciągu kilku dni">>>