Rzeszów. Co z wyborami prezydenta miasta? Piotr Müller: Istnieje poważna możliwość przesunięcia terminu

Przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa planowo mają odbyć się 9 maja. Rzecznik rządu Piotr Müller przyznał jednak w programie "Newsroom" WP, że data ta może ulec zmianie z powodu sytuacji epidemicznej. Ostateczna decyzja prawdopodobnie zapadnie w przyszłym tygodniu.
Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

- Jest znak zapytania, bo sytuacja epidemiczna nadal nie jest dobra. Nie wykluczam, że wybory zostaną przesunięte, podobnie jak to miało miejsce w ostatnich tygodniach i miesiącach w innych miejscowościach - mówił rzecznik rządu Piotr Müller w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski. 

Piotr Müller o wyborach prezydenta Rzeszowa

Jak poinformował rzecznik rządu, ostateczna decyzja w sprawie ewentualnej zmiany terminu wyborów  prezydenta Rzeszowa zapadnie najpóźniej w przyszłym tygodniu. Rząd będzie przyglądał się wszystkim wskaźnikom epidemicznym i na tej podstawie zdecyduje, czy przeprowadzenie wyborów w bezpiecznych warunkach będzie możliwe, czy też nie, wyjaśnił Müller.

Rzecznik podkreślił, że taka sytuacja nie dotyczy jedynie Rzeszowa, ale co najmniej kilkudziesięciu innych miejscowości na terenie całego kraju, gdzie odbywają się wybory uzupełniające. Jaki nowy termin jest prawdopodobny?

Dr Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego MedykCM w Rzeszowie rozważa zawieszenie szczepień. "Nagonka i insynuacje"

- Nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo nie znam analiz, decyzji. Jeśli będą przełożone, to na taki czas, który jest realny do przeprowadzenia tych wyborów, choć jeszcze niedawno wydawało się, że termin majowy jest możliwy - mówił Piotr Müller. 

Rzecznik odpowiedział również na pytanie o to, na ile - zgodnie z jego wiedzą i opinią - możliwa będzie realizacja wyborów w najbliższym czasie. - Ze względu na kwestię potencjalnego ryzyka istnieje poważna możliwość przesunięcia tego terminu - podsumował Müller. 

Wybory prezydenta Rzeszowa po ustąpieniu Tadeusza Ferenca. Czterech kandydatów

W wyborach na urząd prezydenta Rzeszowa biorą udział cztery osoby. Pierwsza kandydatka to Ewa Leniart popierana przez PiS oraz rzeszowski region NSZZ "Solidarność". Drugi to Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości i polityk Solidarnej Polski, któremu poparcia udzielił Tadeusz Ferenc, ustępując ze stanowiska w lutym bieżącego roku. 

Trzecim kandydatem jest Konrad Fijołek - były współpracownik Tadeusza Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta oraz szef klubu Rozwój Rzeszowa, popierany przez PO, Lewicę, PSL oraz Ruch Polska 2050. Czwarty kandydat to Grzegorz Braun - poseł Konfederacji.

Waldemar KotulaKandydat Porozumienia rezygnuje z walki o prezydenturę w Rzeszowie

Z kandydowania zrezygnował przed tygodniem Waldemar Kotula, kandydat Porozumienia Jarosława Gowina, który poparł Marcina Warchoła z Solidarnej Polski. Jak informowaliśmy jeszcze przed ogłoszeniem decyzji Kotuli, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin mieli zawrzeć taktyczny sojusz w sprawie wyborów na prezydenta Rzeszowa i możliwej rezygnacji kandydata Porozumienia.

Więcej o: