PiS na prowadzeniu, Polska 2050 wyprzedza KO. Co z koalicjantami Kaczyńskiego? [SONDAŻ]

Najwięcej badanych oddałoby głos w wyborach na Prawo i Sprawiedliwość (35,77 proc.). Na drugim miejscu plasuje się już nie KO, a Polska 2050 Szymona Hołowni, z poparciem 21,91 proc. Tak wynika z najnowszego kwietniowego sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".
Zobacz wideo Gawkowski o Gowinie: Gdy ktoś chce rzeczywiście odejść z obozu władzy to odchodzi

Polaków zapytano, w najnowszym sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu", na kogo oddaliby głos, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę. Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory z poparciem 35,77 proc. W porównaniu z wynikami tego samego badania z marca partia odnotowała jednak spadek o ponad cztery punkty procentowe. Wówczas za PiS opowiadało się 39,86 proc. badanych. Najciekawsza zmiana zaszła jednak na kolejnych miejscach podium. 

Sondaż Pollster. PiS wciąż pierwszy, ale tuż za nim ruch Szymona Hołowni

Na drugim miejscu w kwietniowym sondażu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą zagłosowałoby 21,91 proc. ankietowanych. Przypomnijmy, w marcu partia znajdowała się jeszcze na trzecim miejscu z poparciem 17,32 proc. 

Na trzecim miejscu jest Koalicja Obywatelska, oddanie głosu na tę formację zadeklarowało 17,34 proc. osób. W porównaniu z badaniem marcowym partia spadła w sondażach. Wówczas znajdowała się na drugim miejscu z poparciem 20,32 proc. ankietowanych. 

Szymon HołowniaHołownia kroi KO jak salami. "Wkurza nas to, ale musimy zacisnąć zęby"

Oddanie swojego głosu na Lewicę zadeklarowało 10,08 proc. badanych, co oznacza minimalny wzrost dla partii. W marcu głosowałoby za nią 9,79 proc. 

Na Konfederację natomiast zagłosowałoby obecnie 8,64 proc. respondentów, czyli nieco więcej niż w marcu - 6,95 proc. ankietowanych. PSL w tej chwili mogłoby liczyć na poparcie 5,15 proc., w marcu było to 4,8 proc. 

Sondaż. Złe wieści dla koalicjantów PiS. Bez partii Kaczyńskiego nie wejdą do Sejmu

Gdyby ugrupowania składające się na Zjednoczoną Prawicę zdecydowałyby się na samodzielny start w wyborach, wyniki uległyby niewielkiej zmianie. PiS zdobyłby wówczas 33,89 proc. poparcia, Polska 2050 Szymona Hołowni - 21,38 proc. głosów, KO - 16,86 proc., Lewica - 9,66 proc., Konfederacja - 8,89 proc., PSL natomiast - 5,58 proc. 

Solidarna Polska, na której czele stoi Zbigniew Ziobro, uzyskałaby poparcie 1,63 proc. respondentów, a Porozumienie Jarosława Gowina - 0,96 proc. Oba ugrupowania nie miałyby więc najmniejszych szans na dostanie się do Sejmu. Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu" 20 kwietnia na reprezentatywnej grupie 1066 dorosłych Polaków. 

Anna Maria SiarkowskaPosłanka z PiS o "atakach". "To, co robię, nie podoba się kierownictwu"

Podobne badanie przeprowadził IBRiS dla "Wydarzeń". Uwzględniono start w ewentualnych wyborach zarówno całej Zjednoczonej Prawicy, jak i sytuację, gdy Solidarna Polska oraz Porozumienie startowałyby oddzielnie. Zgodnie z wynikami obecni koalicjanci PiS również nie byliby w stanie przekroczyć progu wyborczego

Czytaj więcej: KO i ruch Hołowni idą łeb w łeb. Obecni koalicjanci PiS poza Sejmem [SONDAŻ]>>>

Więcej o: