Wróblewski twierdził, że poprzedni RPO byli w PO i PSL. Partie przejrzały rejestry członków. I co? I nic

Kandydat na RPO Bartłomiej Wróblewski w jednej z ostatnich wypowiedzi próbował przekonywać, że wielu Rzeczników Praw Obywatelskich było związanych z partiami politycznymi. Jako przykład podał Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe. Zapytani przez nas przedstawiciele tych ugrupowań jednak stanowczo zaprzeczyli.
  • Bartłomiej Wróblewski powiedział w TVN24, że "wielu poprzednich RPO było członkami innych partii"
  • Jako przykład podał również PO i PSL
  • Żadna z tych partii nie potwierdziła, że w ich szeregach znajdowała się osoba piastująca to stanowisko

W czwartek Sejm poparł kandydaturę posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Wybór musi jeszcze zatwierdzić Senat. Przedstawiciele senackiej większości zapowiedzieli już, że za Wróblewskim nie zagłosują.

Kandydat PiS na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, poseł PiS Bartłomiej WróblewskiWróblewski: Jeśli zostanę RPO, zrezygnuję z członkostwa w PiS

Bartłomiej Wróblewski został zapytany w piątkowym programie "Sprawdzam" w TVN24, czy jeszcze przed głosowaniem w Senacie zdecyduje się na odejście z Prawa i Sprawiedliwości.

- Byłby to teatr polityczny, skoro przez tyle lat byłem członkiem Prawa i Sprawiedliwości i skoro wielu poprzednich rzeczników było członkami innych partii: PZPR, Unii Demokratycznej, Platformy Obywatelskiej, czy Polskiego Stronnictwa Ludowego, bodajże także jeden z rzeczników był członkiem. Dlaczego w tym momencie należałoby udawać, że ja nie należałem do Prawa i Sprawiedliwości? - stwierdził poseł PiS.

Zobacz wideo Tomczyk: Pan Wróblewski ma więcej wspólnego z rzeźnikiem niż rzecznikiem

Mówimy: sprawdzam. Bartłomiej Wróblewski o poprzednich RPO

Sprawdziliśmy. Posłem z ramienia PZPR został w 1989 r. Adam Zieliński, późniejszy Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1996-2000.

Z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-1996 - Tadeusz Zieliński - jako senator I kadencji zasiadał w klubie Unii Demokratycznej. Bezpartyjną parlamentarzystką trzech kadencji z list Unii Demokratycznej i Unii Wolności była Irena Lipowicz (późniejsza RPO w latach 2010-2015).

A co z Platformą Obywatelską i Polskim Stronnictwem Ludowym? W biografiach Rzeczników Praw Obywatelskich nie mogliśmy znaleźć żadnej wzmianki na ten temat. O dokładne zweryfikowanie tej informacji poprosiliśmy więc przedstawicieli obu ugrupowań.

Rzecznik PSL Miłosz Motyka potwierdził, że nazwiska Rzeczników Praw Obywatelskich nie widnieją w partyjnych rejestrach członków. Podobnej odpowiedzi udzielił nam rzecznik PO Jan Grabiec.

"Żaden rejestr nie potwierdza członkostwa w PO żadnego z rzeczników" - przekazał redakcji Gazeta.pl.

Więcej o: