W czwartek Sejm poparł kandydaturę posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Wybór musi jeszcze zatwierdzić Senat. Przedstawiciele senackiej większości zapowiedzieli już, że za Wróblewskim nie zagłosują.
Bartłomiej Wróblewski został zapytany w piątkowym programie "Sprawdzam" w TVN24, czy jeszcze przed głosowaniem w Senacie zdecyduje się na odejście z Prawa i Sprawiedliwości.
- Byłby to teatr polityczny, skoro przez tyle lat byłem członkiem Prawa i Sprawiedliwości i skoro wielu poprzednich rzeczników było członkami innych partii: PZPR, Unii Demokratycznej, Platformy Obywatelskiej, czy Polskiego Stronnictwa Ludowego, bodajże także jeden z rzeczników był członkiem. Dlaczego w tym momencie należałoby udawać, że ja nie należałem do Prawa i Sprawiedliwości? - stwierdził poseł PiS.
Sprawdziliśmy. Posłem z ramienia PZPR został w 1989 r. Adam Zieliński, późniejszy Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1996-2000.
Z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-1996 - Tadeusz Zieliński - jako senator I kadencji zasiadał w klubie Unii Demokratycznej. Bezpartyjną parlamentarzystką trzech kadencji z list Unii Demokratycznej i Unii Wolności była Irena Lipowicz (późniejsza RPO w latach 2010-2015).
A co z Platformą Obywatelską i Polskim Stronnictwem Ludowym? W biografiach Rzeczników Praw Obywatelskich nie mogliśmy znaleźć żadnej wzmianki na ten temat. O dokładne zweryfikowanie tej informacji poprosiliśmy więc przedstawicieli obu ugrupowań.
Rzecznik PSL Miłosz Motyka potwierdził, że nazwiska Rzeczników Praw Obywatelskich nie widnieją w partyjnych rejestrach członków. Podobnej odpowiedzi udzielił nam rzecznik PO Jan Grabiec.
"Żaden rejestr nie potwierdza członkostwa w PO żadnego z rzeczników" - przekazał redakcji Gazeta.pl.