Komisja Etyki TVP krytycznie o programie "Warto rozmawiać". "Naruszono zasady etyki dziennikarskiej"

W opinii Komisji Etyki TVP w wyemitowanym 12 kwietnia odcinku programu "Warto rozmawiać" naruszone zostały "zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej". Kolejny odcinek programu Jana Pospieszalskiego został zdjęty z ramówki tuż przed emisją 19 kwietnia. "Telewizja i producent audycji rozpoczęli rozmowy, dotyczące warunków utrzymania audycji w przyszłej ofercie nadawcy publicznego" - dodano w komunikacie.

"Komisja Etyki TVP po postępowaniu wyjaśniającym orzekła, że w programie 'Warto rozmawiać', wyemitowanym w dniu 12 kwietnia na antenach TVP3 i TVP1, a następnie powtórzonym w TVP Polonia zostały naruszone 'Zasady Etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej'" - czytamy w komunikacie opublikowanym 20 kwietnia na stronie Centrum Informacji TVP.

Zobacz wideo Paweł Borys o ataku TVP na PFR: Materiał był nieprawdziwy i smutny

Komisja Etyki TVP: W jednym z odcinków "Warto rozmawiać" naruszono zasady etyki dziennikarskiej

Komisja uznała, że we wspomnianym odcinku programu Jana Pospieszalskiego "zaprezentowano wyłącznie głosy krytyczne wobec podejmowanych działań w walce z pandemią". Podkreślono też, że  "dochowanie zasad rzetelności dziennikarskiej jest szczególne ważne w czasie, gdy ludzie walczą o zdrowie i życie", a wielu widzów może podejmować decyzje dotyczące zdrowia, w tym szczepień, w oparciu o wiedzę z audycji telewizji publicznej.

"Orzeczenie Komisji Etyki TVP stworzyło nowy kontekst moralno-prawny audycji 'Warto rozmawiać'. Telewizja i producent audycji rozpoczęli rozmowy, dotyczące warunków utrzymania audycji w przyszłej ofercie nadawcy publicznego" - poinformowało Centrum Informacji TVP.

W sprawie programu Pospieszalskiego interweniowała Lichocka. Kolejny odcinek już się nie ukazał

Przypomnijmy, że w ubiegły poniedziałek Pospieszalski stwierdził w swoim programie, że rok po ogłoszeniu pandemii i mimo szczepień nie doszło do "oczekiwanego zatrzymania choroby, a polityka lockdownów, w tym także zamknięcie ochrony zdrowia, przynosi fatalne rezultaty".

- Walcząc bowiem z koronawirusem, odnotowaliśmy zapaść w leczeniu innych groźnych, przewlekłych chorób. Coraz większa grupa lekarzy głośno wyraża swój niepokój wobec przyjętej, bezalternatywnej, jak widać mało skutecznej polityki zdrowotnej rządu (...). W dramatycznej sytuacji są też przedsiębiorcy, którzy mimo tarcz i doraźnej pomocy bankrutują i likwidują firmy - mówił Pospieszalski w "Warto rozmawiać". 

Do treści zaprezentowanych w programie krytycznie odniosła się posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka, która wystąpiła do kierownictwa TVP oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zajęcie oficjalnego stanowiska. 

Kolejny odcinek programu "Warto rozmawiać" już się nie ukazał. "Przed wejściem do studia poinformowano nas, że program jest nagrywany i zostanie wyemitowany później. Tyle dowiedziałem się od dyrekcji anteny. Kiedy? Nie wiem" - poinformował w poniedziałek 19 kwietnia Pospieszalski. 

W TVP3 zamiast "Warto rozmawiać" wyemitowano powtórkę dokumentu Ewy Stankiewicz "Stan zagrożenia" o katastrofie smoleńskiej, premierowo wyemitowanego w TVP1 w niedzielę wieczorem.

TVP odwołała emisję programu Jana Pospieszalskiego 'Warto rozmawiać'TVP odwołała emisję "Warto rozmawiać". Gościem Pospieszalskiego był Czarnek

Więcej o: