Sondaż. Ponad połowa Polaków pozytywnie ocenia Narodowy Program Szczepień

Jak wynika z najnowszego sondażu United Surrey, przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski, 51,1 proc. respondentów pozytywnie wypowiada się na temat Narodowego Programu Szczepień.

Z najnowszego sondażu firmy United Surrey, przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski, wynika, że większość Polaków ocenia pozytywnie rządowy program szczepień.

Zobacz wideo Szybsze szczepienia dla niektórych instytucji. Będą mogli zaszczepić się m.in dyspozytorzy ratownictwa medycznego

Pogrzeb / Zdjęcie ilustracyjneRealia pogrzebów podczas COVID-19. "Pod żadnym pozorem nie otwierać trumny"

Respondenci zostali zapytani o ocenę organizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Za odpowiedzią "zdecydowanie dobrze" określiło się 8,7 proc. ankietowanych. 42,4 proc. udzieliło odpowiedzi, że "raczej dobrze", a 32,6 proc. ankietowanych wybrało opcję "raczej źle". Za "zdecydowanie źle" opowiedziało się 9,8 proc. badanych. Natomiast zdania w tej sprawie nie ma 6,4 proc. ankietowanych.

Wyborcy PiS i seniorzy a młodzi. Jak Polacy oceniają Narodowy Program Szczepień?

Jeśli chodzi o podział na grupy wyborców, to ci głosujący na PiS w zdecydowanej większości odnieśli się pozytywnie do Narodowego Programu Szczepień. Tylko 3 proc. z tej grupy wybrało odpowiedź "raczej źle", a 4 proc. nie miało zdania na ten temat. Z kolei 2 proc. wyborców opozycji oceniło program "zdecydowanie dobrze" a 28 proc. ankietowanych opowiedziało się za "raczej dobrze". Krytycznie o programie wyraziło się aż 65 proc. ankietowanych.

Co ciekawe, jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla WP, 100 proc. osób w wieku 18-24 negatywnie ocenia działanie programu. 11 proc. osób w wieku 25-29 wybrało odpowiedź "raczej dobrze". Ankietowani z grupy wiekowej 30-39 lat w 67 proc. negatywnie ocenili jego działanie.

Szczepionka przeciwko COVID-19.Szczepienia przeciw COVID-19. Start rejestracji dla rocznika '68

Ankietowani powyżej 40 lat w większości oceniali funkcjonowanie NPS pozytywnie, jednak niektórzy zwracali uwagę na złą organizację. Najlepiej program oceniają osoby w wieku powyżej 70 lat, tylko 21 proc. wyraziło negatywną opinię.

Narodowy Program Szczepień wystartował pod koniec 2020 roku i "służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski" – podaje gov.pl.

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykonaniu 8 845 735 szczepień. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, "w pełni zaszczepionych jest 2 288 959 osób". Pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 6 556 776 osób.

Więcej o: