Nowy sondaż. PiS wygrywa także bez wsparcia Ziobry i Gowina. Ruch Hołowni główną siłą opozycyjną

PiS startując w wyborach bez koalicjantów miałoby gorszy wynik, ale to partie Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry mają więcej do stracenia. Według nowego sondażu ani Solidarna Polska, ani Porozumienie nie mają szans na samodzielne przekroczenie progu wyborczego. Sondaż pokazuje, że na największą siłę opozycyjną wyrasta Polska 2050 Szymona Hołowni.
Zobacz wideo „Ogon merda psem”? Jan Maria Jackowski ocenia sytuację w Zjednoczonej Prawicy

Choć koalicja PiS z Solidarną Polską i Porozumieniem formalnie trwa, to w praktyce partie coraz więcej dzieli. W sondażu United Survey dla Wirtualnej Polski sprawdzono, jak koalicjanci PiS poradziliby sobie startując samodzielnie w wyborach. Wyniki nie są optymistyczne dla Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina. 

Nowy sondaż. PiS wygrywa, Porozumienie i Solidarna Polska bez szans na mandaty

W wariancie wspólnego startu Zjednoczonej Prawicy koalicja rządząca zdobyłaby 32,3 proc. głosów (1 pkt procentowy mniej niż w poprzednim badaniu). Na drugim miejscu uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni. Wzrost o 4 pkt procentowe daje wynik 17,3 proc., trochę ponad Koalicją Obywatelską (oddanie na nią głosów zadeklarowało 17 proc. badanych, o 1,5 pkt procentowego mniej). 

Poparcie dla Lewicy w sondażu wyraziło 7,7 proc. badanych, dla Konfederacji 7 proc., a dla Koalicji Polskiej-PSL - 4,9 proc., a więc tuż poniżej progu wyborczego.

W przypadku osobnego startu partii koalicji rządzącej, wynik PiS jest nieco gorszy - 30,3 proc. Z kolei koalicjanci nie zbliżyliby się do 5-procentowego progu potrzebnego do uzyskania mandatów w Sejmie. Głosowanie na Solidarną Polskę deklarowało 2,1 proc. badanych, a na Porozumienie - 1,4 proc. 

Wśród partii opozycyjnych taki wariant nie przynosi znaczących zmian. Na drugim miejscu jest Polska 2050 (17 proc,), za nią Koalicja Obywatelska (16,6 proc.). Dalej Lewica z poparciem 8,2 proc., Konfederacja (5,7 proc.) oraz PSL z wynikiem 5 proc., a więc dość, by uzyskać mandaty. Za nimi byliby obecni koalicjanci PiS. 

W obu wariantach 14 proc. badanych nie było zdecydowanych, na którą partię głosować. 

Sondaż United Survey dla Wirtualnej Polski przeprowadzono 16 kwietnia metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 osób.

Więcej o: