PiS przyjmie Fundusz Odbudowy z pominięciem Sejmu? Woś: Za takie decyzje byłby Trybunał Stanu

- Ze zdumieniem obserwujemy, że premier ma wyjątkową zdolność do przekonywania prezesa do innego działania niż to, które było ustalone we wspólnym programie wyborczym - powiedział w programie "Onet Opinie" Michał Woś, poseł Solidarnej Polski. Polityk skrytykował premiera Morawieckiego za działania związane z unijnym Funduszem Odbudowy.

Solidarna Polska, wbrew Prawu i Sprawiedliwości oraz Jarosławowi Kaczyńskiemu, sprzeciwia się przyjęciu przez Polskę unijnego Funduszu Odbudowy. Lider ugrupowania Zbigniew Ziobro uważa, że ratyfikacja Funduszu doprowadzi do uwspólnotowienia długu państw członkowskich, a Polska będzie musiała "spłacać długi Greków". Obawy Ziobry wzbudza również mechanizm powiązania środków budżetowych z praworządnością. Według niego przyjęcie Funduszu Odbudowy jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na "dyktat Brukseli i Berlina". 

Zobacz wideo Fundusz Odbudowy. Mucha: Głosowanie przeciwko wydaje mi się nie do pomyślenia

Michał Woś o premierze Morawieckim: To były tylko puste deklaracje polityczne

Michał Woś, poseł Solidarnej Polski, skomentował poparcie Prawa i Sprawiedliwości dla Funduszu Odbudowy w programie "Onet Opinie". - Ostatnie, błędne decyzje na kolejnych szczytach europejskich spowodowały, że duża część suwerenności jest przesuwana z Polski do Brukseli - powiedział. 

Jarosław GowinGowin pożegnał się z PiS? Schreiber o "problemach do rozwiązania"

Ze zdumieniem obserwujemy, że premier ma wyjątkową zdolność do przekonywania prezesa do innego działania niż to, które było ustalone we wspólnym programie wyborczym 
Po każdym szczycie słyszeliśmy zapewnienia o sukcesach, a okazuje się, że każde kolejne zapewnienie było nieprawdą, że to były tylko puste deklaracje polityczne

- dodał. Pytany, co myśli o pojawiającym się nieoficjalnie scenariuszu, według którego PiS mógłby przegłosować Fundusz Odbudowy z pominięciem Sejmu, na zasadzie tzw. małej ratyfikacji (uchwała trafiłaby do prezydenta), odparł: - Z konstytucji literalnie wynika, że ratyfikacja powinna być parlamentarna, że tryb bez parlamentu nie miałby zastosowania. Dla tych, którzy podjęliby takie decyzje, prędzej czy później czekałby Trybunał Stanu.

Fundusz Odbudowy to ponad 57 miliardów euro dla Polski

Fundusz Odbudowy został przyjęty przez państwa członkowskie Unii Europejskiej podczas grudniowego szczytu. Środki z unijnego Funduszu mają posłużyć do odbudowy europejskich gospodarek po pandemii koronawirusa. Aby uruchomić środki z Funduszu Odbudowy, parlamenty wszystkich krajów UE muszą ratyfikować decyzję Wspólnoty. Sprzeciw Solidarnej Polski wobec ratyfikacji Funduszu Odbudowy może oznaczać, że PiS będzie potrzebowało poparcia części opozycji. W ramach Funduszu do Polski ma trafić 57 miliardów euro w postaci dotacji i pożyczek. Dotacje wyniosą 23,9 miliarda euro, a pożyczki 34,2 miliarda euro.

Zakrycie domu Jarosława Kaczyńskiego w Google Street ViewDom Jarosława Kaczyńskiego "zniknął" z Google Street View

Więcej o: