Po wnioskiem podpisała się grupa posłów i senatorów należąca do Parlamentarnego Zespołu ds. Naprawy Rzeczypospolitej. "Domagamy się odwołania z Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu byłej premier Beaty Szydło. Jej powołanie przez wicepremiera Piotra Glińskiego traktujemy jako jednoznaczne upolitycznienie tego organu" - piszą parlamentarzyści. "Premier Szydło nie posiada kompetencji do zasiadania w Radzie. Pielęgnowanie pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu w Auschwitz zawsze było w rękach ludzi nauki - niekwestionowanych ekspertów - głównie historyków i filozofów" - podkreślają.
W piśmie przypomniano słowa Beaty Szydło, które padły w 2017 roku w Oświęcimiu. - Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli - powiedziała ówczesna szefowa rządu. Przemówienie w Oświęcimiu zostało wygłoszone w związku z 77. rocznicą deportacji polskich więźniów do Auschwitz. Szydło była krytykowana za te słowa przez polityków opozycji i część dziennikarzy.
Jak stwierdzili członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Naprawy Rzeczypospolitej, Szydło stała się wówczas "bohaterką międzynarodowego skandalu". "Podporządkowała niewyobrażalną tragedię więźniów obozu bieżącej sytuacji politycznej (...) Słowa te zostały powszechnie odebrane jako budowanie niechęci wobec obcych i rasizmu" - czytamy. "Nakładają się na wiele innych obraźliwych wobec imigrantów słów, wypowiadanych przez polityków PiS. Począwszy od zdania Jarosława Kaczyńskiego o tym, że uchodźcy 'sprowadzają zarazę' i premier Szydło o tym, że zagrożeniem dla Europy jest już nie tylko terroryzm, ale 'brak korzeni kulturowych części imigrantów'" - napisali politycy KO.
Parlamentarzyści przypominają, że po tym, jak "Gazeta Wyborcza" poinformowała o powołaniu do Rady Muzeum Auschwitz Szydło, z organu odeszły trzy osoby: filozof i działacz społeczności żydowskiej Stanisław Krajewski; historyk i były dyrektor krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota oraz była wicedyrektorka Muzeum Auschwitz-Birkenau i przewodnicząca Rady w poprzedniej kadencji Krystyna Oleksy.