KO nie poparła Ikonowicza w głosowaniu na RPO. "To jest według was współpraca opozycji?"

"Hej Platformo, to jest według was współpraca opozycji? Lewica nie miała problemu aby poprzeć waszego kandydata na RPO, a wy zagłosowaliście z PiS przeciw naszemu. Słabo" - napisała na Twitterze Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy. Politycy tego ugrupowania nie kryją oburzenia po czwartkowych głosowaniach ws. wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich i zarzucają posłom KO "hipokryzję".

Sejm w czwartkowym głosowaniu wybrał posła Prawa i Sprawiedliwości Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Na wybór Sejmu musi jeszcze wyrazić zgodę Senat, w którym większość ma opozycja. Kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego poparło 240 parlamentarzystów, przeciw było 201. Wstrzymało się 11 posłów, w tym sam Wróblewski.

Zobacz wideo Adam Bodnar musi opuścić urząd RPO. TK uznał, że pełnienie funkcji po upływie kadencji jest niezgodne z konstytucją

KO nie poparła kandydatury Ikonowicza. Politycy Lewicy mówią o "hipokryzji" 

Sejmowa większość odrzuciła dwie kandydatury na stanowisko RPO zgłoszone przez opozycję. Poparcia nie uzyskał kandydat Klubu Parlamentarnego Lewicy Piotr Ikonowicz, przeciw któremu zagłosował niemal cały klub PiS. Ręki za Ikonowiczem w większości nie podnieśli również posłowie Koalicji Obywatelskiej: "za" głosowało 12 parlamentarzystów tego ugrupowania, "przeciw" - dziewięcioro, a od głosu wstrzymało się aż 102 z nich. Inaczej zachował się klub PSL-Koalicja Polska, który w większości zagłosował za Ikonowiczem.

Głosowanie nad kandydaturą Piotra IkonowiczaGłosowanie nad kandydaturą Piotra Ikonowicza Sejm RP, sejm.gov.pl

Przebieg głosowania oburzył posłów Lewicy, którzy, jak sami podkreślają, nie mieli problemu z udzieleniem poparcia Sławomirowi Patyrze, zgłoszonemu przez KO i PSL. "Za" Patyrą zagłosowało 45 z 47 przedstawicieli Lewicy.

"Razemici [członkowie partii Razem - red.] na Paterę zagłosowali choć Pużak nam świadkiem nie cieszyliśmy się. Platformersi na Ikonowicza się nie przemogli. Do pamiętniczka fanom wspólnych działań przeciw PiS. W imię demokracji prędzej socjalista poprze liberała niż odwrotnie" - napisał na Twitterze Maciej Konieczny, poseł klubu Lewicy.

"Hej Platformo, to jest według was współpraca opozycji? Lewica nie miała problemu aby poprzeć waszego kandydata na RPO, a wy zagłosowaliście z PiS przeciw naszemu. Słabo" - oceniła Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy związana z Wiosną. 

"I po głosowaniach o powołaniu Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydaci P. Ikonowicz oraz S. Patyra otrzymali moje głosy ZA. Szkoda, że posłowie i posłanki Platformy Obywatelskiej nie pokazali Polakom jak wygląda współpraca. Mieli taką świetną okazję. Jak to szło? Koalicja 276?" - dopytywała posłanka Paulina Matysiak.

"Mam nadzieję, że z ust Jana Grabca, Pawła Kowala, Arkadiusza Myrchy, Sławomira Neumanna,  Pawła Poncyljusza, Ireneusza Rasia i innych z PO nie usłyszę już nigdy zaklęć o "jednoczeniu opozycji". Po tym, jak głosowali z PiSem przeciw demokratycznemu kandydatowi na RPO, to byłaby jednak hipokryzja" - ocenił Adrian Zandberg.

"Lewica głosowała za kandydatem PO. Uważamy, że każdy demokratyczny kandydat powinien dostać wsparcie partii, które nie godzą się na rozmontowywanie państwa. Szkoda, że Platforma nie odwzajemniła się w przypadku Ikonowicza. Zwyciężyły antylewicowe obsesje liberalnej prawicy" - napisała na Twitterze Marcelina Zawisza.

Więcej o: