Kim jest Bartłomiej Wróblewski? Sejm wybrał go na Rzecznika Praw Obywatelskich. "Jestem wdzięczny"

Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS i doktor nauk prawnych, został wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich. Wybór musi zatwierdzić jeszcze Senat - w tym natomiast większość ma opozycja. Kim jest potencjalny RPO?
Zobacz wideo Adam Bodnar musi opuścić urząd RPO. TK uznał, że pełnienie funkcji po upływie kadencji jest niezgodne z konstytucją

Podczas czwartkowego głosowania w Sejmie kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego poparło 240 parlamentarzystów. Przeciw zagłosowało 201 posłów, a 11 wstrzymało się od głosu (tym m.in. Bartłomiej Wróblewski i posłowie Porozumienia - Wojciech Maksymowicz oraz Michał Wypij). 

Bartłomiej Wróblewski wybrany przez Sejm na RPO

"Sejm powołał mnie na RPO. Mam 240 powodów, by powiedzieć - dziękuję. Jestem wdzięczny posłankom i posłom, którzy okazali życzliwość w inny sposób. Szacunek dla tych, którzy oddali glos na kontrkandydatów P. Ikonowicza i prof. Patyrę" - napisał Wróblewski na Twitterze.

O urząd Rzecznika Praw Obywatelskich ubiegało się trzy osoby: Bartłomiej Wróblewski, który kandydował z ramienia PiS-u, Sławomir Patyra - kandydat Koalicji Obywatelskiej i PSL, a także Piotr Ikonowicz, które kandydaturę poparła Lewica. Ikonowicz został poparty przez 80 parlamentarzystów, przeciw było 250, a 114 wstrzymało się od głosu. Za Sławomirem Patyrą było 204 posłów, przeciw - 232, 16 się wstrzymało. Decyzja Sejmu musi zostać jeszcze zaakceptowana przez Senat, w którym opozycja ma większość. 

Jeśli Senat nie wyrazu zgody na powołanie rzecznika, Sejm będzie zmuszony powołać na to stanowisko inną osobę. To już czwarta próba wybory następcy Adama Bodnara w ciągu ostatnich miesięcy. 

"Komisja ws. wyboru nowego RPO potwierdziła, że PiS chce mieć Rzeźnika Praw Obywatelskich, a nie Rzecznika. PiS chce ślepego wykonawcy partyjnych poleceń, a nie kompetentnej, niezależnej osoby, która w sporach z państwem będzie brała stronę obywateli!" - skomentowała w poniedziałek Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodnicząca komisji. 

Adam BodnarBodnar o działaniach PiS ws. RPO: Cały świat będzie się temu przyglądał

Bartłomiej Wróblewski - ekspert w zakresie prawa konstytucyjnego

Bartłomiej Wróblewski ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest specjalistą w zakresie prawa konstytucyjnego, pracę doktorską obronił w 2011 roku. Tego samego roku startował do Senatu jako kandydat bezpartyjny z list Prawa i Sprawiedliwości, jednak bezskutecznie. 

Oficjalnie do PiS wstąpił w 2013 roku. W 2014 został radnym PiS-u do sejmiku województwa wielkopolskiego. Rok później po raz pierwszy dostał się do Sejmu, otrzymując 14 108 głosów w okręgu poznańskim. Na posła okręgu poznańskiego został po raz kolejny wybrany w 2019 roku. 

Kandydat PiS Bartłomiej WróblewskiBartłomiej Wróblewski wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich

Bartłomiej Wróblewski to autor wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

W 2017 roku Bartłomiej Wróblewski opracował wniosek do TK o to, by zbadano zgodność ustawy antyaborcyjnej (dokładniej - częśc dot. aborcji ze względu na poważne wady) z Konstytucją. Duża krytyka środowisk feministycznych sprawiła jednak, że wniosek wycofano. 

Po raz kolejny na tapet sprawa powróciła w 2019 roku, kiedy Wróblewski razem z posłami PiS, częścią posłów Konfederacji oraz Kukiz'15 złożyli wniosek w tej samej sprawie. 22 października zapadł wyrok uwzględniający ów wniosek, na mocy którego przepisy aborcyjne w Polsce zostały zaostrzone, a w Polsce podniosła się fala protestów w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. 

Poseł należy również do grona 15 parlamentarzystów PiS, którzy sprzeciwili się we wrześniu 2020 roku ustawie o ochronie praw zwierząt popieranej przez Jarosława Kaczyńskiego. Wróblewski został wówczas zawieszony w prawach członka PiS za złamanie dyscypliny klubowej. W listopadzie tego samego roku zawieszenie wygasło. 

Więcej o: