Nieoficjalnie: Ambasador Rosji w Polsce wezwany do MSZ. Chodzi m.in. o sankcje USA

Z ustaleń PAP wynika, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w czwartek ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa do siedziby resortu. Spotkanie ma obecnie trwać. MSZ wydało oficjalne oświadczenie ws. ataków cybernetycznych przeprowadzonych przez Rosję.

Wezwanie rosyjskiego ambasadora do MSZ ma związek z wprowadzaniem przez USA nowych sankcji przeciwko Rosji oraz ostatnich działań na wschodzie Ukrainy. MSZ wydało oświadczenie w sprawie ataków cybernetycznych "przeprowadzonych przez Federację Rosyjską z wykorzystaniem systemów i oprogramowania firmy Solar Winds Orion The White House".

Zobacz wideo Morawiecki i Salvini w Budapeszcie. Belka: Na Kremlu na pewno są zadowoleni

"Polska wyraża solidarność z USA. Nasze stanowisko w tej sprawie wyrażone jest w oświadczeniach NATO oraz Unii Europejskiej. Stanowczo opowiadamy się za przestrzeganiem przez państwa, sektor prywatny i osoby fizyczne zasad odpowiedzialnego zachowania w przestrzeni cybernetycznej" - czytamy w oświadczeniu MSZ.

Stały wzrost szkodliwych działań w cyberprzestrzeni zagraża bezpieczeństwu i stabilności funkcjonowania nie tylko poszczególnych podmiotów czy systemów wykorzystujących technologie cyfrowe, ale ma negatywny wpływ na społeczeństwa, gospodarki czy rządy wielu państw

- oświadczyło MSZ.

Amerykańskie sankcje nałożone na Rosję

W czwartek prezydent Joe Biden podpisał dokument, na mocy którego ze Stanów Zjednoczonych zostanie wydalonych 10 rosyjskich dyplomatów podejrzewanych o szpiegostwo. Ponadto 16 Rosjan zostanie objętych sankcjami personalnymi za podejmowanie prób ingerowania w procesy demokratyczne Stanów Zjednoczonych. Sankcje obejmują 32 podmioty i osoby fizyczne odpowiedzialne za kampanię dezinformacji. Dodatkowo Stany Zjednoczone wraz z Wielką Brytanią, Unią Europejską, Kanadą i Australią objęły sankcjami osiem podmiotów i osób fizycznych związanych z okupacją Krymu. Departament skarbu USA rozszerzył zakaz zakupu obligacji państwowych od rosyjskiego banku centralnego przez amerykańskie instytucje finansowe. Po nałożeniu sankcji Rosja zapowiedziała "nieodwracalny" odwet za takie działanie USA.

Władimir PutinRosja zapowiada odwet za sankcje nałożone przez USA

Więcej o: