Andrzej Duda na inauguracji nowego biura: Rządy się zmieniają, zdarzają się przedterminowe wybory

- Prezydentura ma to do siebie, że przez okres kadencji, na którą prezydent jest wybierany, ma niezwykłą moc stabilności - mówił na inauguracji działalności Biura Polityki Międzynarodowej w czwartek Andrzej Duda.

W czwartek Andrzej Duda zainaugurował działalność Biura Polityki Międzynarodowej. - Powołanie w Kolegium Prezydenta RP nowego biura pozwoli w większym stopniu realizować politykę zagraniczną. Decyzja o jego kształcie i kompetencjach zapadła jesienią ubiegłego roku w wyniku analizy działalności w I kadencji - mówił prezydent.

To nie jest biuro stworzone tylko dla prezydenta RP Andrzeja Dudy, tylko dla prezydentów Rzeczypospolitej, dla prezydenta jako instytucji

- dodał.

Zobacz wideo Włodzimierz Czarzasty apeluje do Andrzeja Dudy: Niech się pan obudzi i weźmie do roboty!

Julia PrzyłębskaWyrok TK ws. RPO opublikowany w Dzienniku Ustaw

Prezydentura ma to do siebie, że przez okres kadencji, na którą prezydent jest wybierany, ma niezwykłą moc stabilności. Rządy się zmieniają, zdarzają się przedterminowe wybory. W polityce bieżącej, w demokracji, bywają różne wydarzenia jeśli chodzi o władzę wykonawczą

- wskazywał Andrzej Duda.

Nowe biuro prezydenta

Biuro Polityki Międzynarodowej ma przede wszystkim wspierać prezydenta w zakresie polityki zagranicznej. Celem biura na najbliższe lata jest wzmocnienie pozycji i statusu Polski w relacjach międzynarodowych poprzez umacnianie aktywności prezydenta i Polski "jako znaczących oraz aktywnych aktorów polityki międzynarodowej". Szefem biura został Krzysztof Szczerski, prezydencki minister. Oprócz nowego biura Andrzej Duda ma do dyspozycji także Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej, które zajmuje się najważniejszymi wątkami polskiej polityki międzynarodowej.

W niedzielę Krzysztof Szczerski opisywał w rozmowie z PAP, że w skład prezydenckiego biura wejdą eksperci z ośrodków akademickich z całej Polski oraz szefowie państwowych instytutów analitycznych.

- W skład Kolegium wejdą szefowie wszystkich państwowych instytutów analitycznych, zajmujących się polityką międzynarodową, czyli Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Ośrodka Studiów Wschodnich, Instytutu Zachodniego i Instytutu Europy Środkowej, a także eksperci z ośrodków akademickich z całej Polski oraz nestorzy polskiej myśli międzynarodowej - mówił Szczerski. Praca w Kolegium będzie miała charakter społeczny, nie etatowy.

Na zdjęciu: Agnieszka ŚcigajTransfery do Porozumienia. Ścigaj na konwencji, ale nie wstępuje do partii

Więcej o: