Transfery do Porozumienia. Agnieszka Ścigaj na konwencji, ale nie wstępuje do partii

Agnieszka Ścigaj i Lech Kołakowski nawiążą współpracę z Porozumieniem Jarosława Gowina - pisaliśmy w środę rano. Posłanka Ścigaj oświadczyła później, że owszem będzie na konwencji krajowej Porozumienia, ale pozostanie bezpartyjna.

Zobacz nagranie. "Ogon merda psem"? Jan Maria Jackowski ocenia sytuację w Zjednoczonej Prawicy:

Zobacz wideo

O dwóch możliwych transferach do Porozumienia Gazeta.pl pisała już przed tygodniem. Agnieszka Ścigaj oświadczyła teraz w portalu wPolityce.pl, że została zaproszona przez Jarosława Gowina na konwencję, gdzie mowa będzie także o ustawie o przedsiębiorczości społecznej. Ścigaj pracowała nad dokumentem parę lat, także z wiceminister rozwoju Iwoną Michałek (z Porozumienia). Jak mówi ona sama, partia Gowina zdecydowała, że "wkładem (Porozumienia - red.) w Fundusz Odbudowy będzie właśnie ta ustawa i propagowanie przedsiębiorstw społecznych". Widać więc, że Porozumienie chce przyciągnąć posłankę Ścigaj, choć nie deklaruje ona przystąpienia do Porozumienia. 

Kto w Porozumieniu Jarosława Gowina? Medialne spekulacje

Dwa wymienione nazwiska podał "Super Express". Także wedle naszych informacji współpracę mieli zacząć Ścigaj i Kołakowski. 

Agnieszka Ścigaj jest posłanką niezrzeszoną, która weszła do Sejmu z list Kukiz’15, a potem PSL Koalicji Polskiej. Ścigaj jest znana m.in. z pomocy osobom niepełnosprawnym.

Z kolei Lech Kołakowski jest byłym posłem Prawa i Sprawiedliwości. We wrześniu 2020 prezes PiS Jarosław Kaczyński zawiesił go w prawach członka partii za złamanie dyscypliny klubowej, głosując przeciwko "piątce dla zwierząt". Kołakowski potem sam wystąpił z PiS i został posłem niezrzeszonym.

Dziś Gowin ma 13 wiernych sobie posłów (ze swoim głosem - 14). Jego partię sensacyjnie zasiliła niedawno dotychczasowa posłanka Lewicy Monika Pawłowska. Ze zbliżającą się do Porozumienia Ścigaj i Kołakowskim miałby już 16 "szabel" w Sejmie.

Więcej o: