Nieoficjalnie: Porozumienie może zbuntować się przeciwko pomysłowi PiS ws. tymczasowego RPO

Niewykluczone, że posłowie Porozumienia Jarosława Gowina nie poprą działań, które zmierzałyby do wyboru tymczasowego Rzecznika Praw Obywatelskich - podaje nieoficjalnie RMF FM. Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek za niezgodne z konstytucją te przepisy, które umożliwiają Rzecznikowi Praw Obywatelskich pełnienie obowiązków po upływie kadencji, do czasu objęcia urzędu przez następcę.

Trybunał Konstytucyjny ogłosił w czwartek, że pełnienie obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie 5-letniej kadencji jest niezgodne z Konstytucją. Orzeczenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Kadencja Adama Bodnara upłynęła 9 września ubiegłego roku. W ostatnich miesiącach parlament trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara.

Julia PrzyłębskaWyrok TK ws. RPO opublikowany w Dzienniku Ustaw

TK orzekł, że Adam Bodnar będzie mógł pełnić swoje obowiązki jeszcze przez 3 miesiące od opublikowania wyroku. W tym czasie parlament ma przygotować nowelizację ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, która - jak wynika z wypowiedzi polityków PiS - ma określić sposób wyboru tymczasowego Rzecznika. 

Zobacz wideo Adam Bodnar musi opuścić urząd RPO. TK uznał, że pełnienie funkcji po upływie kadencji jest niezgodne z konstytucją

"Obchodzenie konstytucyjnego organu jest trudne do przyjęcia"

Nie jest jednak wykluczone, że wskazaniu tymczasowego RPO sprzeciwią się posłowie Porozumienia Jarosława Gowina.

- Wydaje mi się, że obchodzenie konstytucyjnego organu w ten sposób dla propaństwowca, dla wszystkich, którzy myślą w kategoriach propaństwowych, jest bardzo trudne do przyjęcia - stwierdził w rozmowie z RMF FM poseł tego ugrupowania Michał Wypij.

Podczas konferencji w Sejmie przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka zaapelował do członków Zjednoczonej Prawicy, którzy nie popierają czwartkowego orzeczenia TK, o wspólne znalezienie kandydata na RPO. Zaznaczył, że kieruje swój apel do prezesa Porozumienia Jarosława Gowina.

- Dzisiaj jest ten czas, żeby stanąć po stronie obywateli, by znaleźć takiego kandydata, który uzyska większość głosów w Sejmie - podkreślił Budka.

Komisarz praw człowieka Rady Europy reaguje na wyrok TK ws. RPOPrzedstawicielka Rady Europy reaguje na wyrok TK ws. RPO

- Wspieramy kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich i wierzymy głęboko, że uzyska on akceptację Senatu. Jeżeli tak się nie stanie, będziemy szukać własnego kandydata, ale nie widzimy powodu, by rozmawiać na ten temat z Platformą Obywatelską. Będziemy się starać znaleźć taką osobę, która uzyska przede wszystkim poparcie całej Zjednoczonej Prawicy - komentował z kolei w rozmowie z Onet.pl Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia.

Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich

Tymczasem w czwartek wieczorem w Sejmie odbędzie się głosowanie w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. O urząd ubiega się trzech kandydatów. Są to Bartłomiej Wróblewski zgłoszony przez PiS, Sławomir Patyra popierany przez Koalicję Obywatelską i PSL oraz Piotr Ikonowicz rekomendowany przez Lewicę.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

Więcej o: