Za dziesiątym podejściem Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok ws. kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich

Trybunał Konstytucyjny o godzinie 9 w czwartek ogłosi wyrok w sprawie konstytucyjności przepisu, który pozwala Rzecznikowi Praw Obywatelskich działać po zakończeniu kadencji. Wniosek w tej sprawie złożyła grupa posłów PiS.

Zdaniem wniokodawców przepis pozwalający na wydłużenie kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich jest sprzeczny z konstytucją. Skład orzekający TK w tej rozprawie to prezeska TK Julia Przyłębska - przewodnicząca, Stanisław Piotrowicz - sprawozdawca, Justyn Piskorski, Bartłomiej Sochański i Wojciech Sych.

Zobacz wideo Bodnar o działaniach ws. RPO: Świadectwo odchodzenia Polski od standardów europejskich na rzecz państwa autorytarnego

Kadencja RPO Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich VII kadencji, upłynęła 9 września 2020 r. Do tej pory nie został wybrany jego następca, bo nie udaje się znaleźć kandydata, którego zaaprobowałby Sejm i Senat.

Termin rozprawy odraczano dziewięć razy

Termin rozprawy przed Trybunałem odraczano już dziewięć razy. Rozpatrywanie wniosku posłów PiS na rozprawie rozpoczęto w poniedziałek. Przedstawiciel Sejmu Arkadiusz Mularczyk przekonywał, że przedłużenie kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich budzi poważne wątpliwości prawne. - Kadencja obecnego RPO wygasła we wrześniu 2020 roku. Obywatele nie mają więc pewności, czy działania obecnego Rzecznika są legalne i wiążące i nie będą kwestionowane przez organy państwa - zaznaczył.

Julia PrzyłębskaPrzyłębska do Bodnara: Proszę by się pan zwracał do nas "Wysoki Trybunale"

Zdaniem urzędującego RPO Adama Bodnara wniosek grupy posłów PiS mógł zostać złożony przed upływem kadencji. - Powstaje pytanie, dlaczego wątpliwość konstytucyjności przedłużenia kadencji RPO nie nastąpiła wcześniej. Wnioskodawca mógł wypełnić lukę prawną przed zakończeniem kadencji - podkreślił. Bodnar podkreślał w trakcie rozprawy, że uznanie zaskarżonego przepisu za niezgodny z konstytucją wywoła negatywne konsekwencje. - Z dniem publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego niekonstytucyjność przepisy, obywatele stracą możliwość korzystania z artykułu 80 konstytucji - podkreślał w TK Bodnar. 

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę. W ostatnich miesiącach parlament trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara.

Przed wystąpieniem Adama Bodnara w SenacieSenatorowie PiS opuścili salę przed wystąpieniem Bodnara

Więcej o: