W przygotowanym przez IBRiS sondażu dla Onet.pl Rafał Trzaskowski cieszy się zaufaniem 40,6 proc. Polaków. Mimo że prezydent Warszawy stracił 1,3 pkt proc. w porównaniu do zeszłego miesiąca, zajmuje lepszą pozycję od Andrzeja Dudy, który zanotował znacznie większy spadek.
Rafał Trzaskowski stanął na czele rankingu zaufania - ostatnim politykiem opozycji, który zdobył to miejsce, był w 2019 r. Donald Tusk. Od tego momentu najbardziej ufaliśmy politykom z partii rządzącej. Jednocześnie Rafałowi Trzaskowskiego nie ufa 43,6 proc. badanych, zaś 13,8 proc. pozostaje on obojętny.
Prezydent Andrzej Duda zajął w kwietniu drugie miejsce. Stratę pozycji lidera przypieczętował rekordowym spadkiem zaufania - w porównaniu do marca to spadek o 4,2 pkt proc. Obecnie prezydentowi Polski ufa 38,7 proc. badanych. Andrzejowi Dudzie nie ufa 55,1 proc. respondentów.
Trzecie miejsce w rankingu zajął premier Mateusz Morawiecki. Zaufanie do szefa rządu deklaruje 37,8 proc. badanych - to wzrost w porównaniu do marca 2020 o 0,5 pkt proc.
Czwarte miejsce w rankingu zajął inny polityk opozycji - Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes PSL zanotował również największy wzrost zaufania w całym badaniu - wyniósł on 8 pkt proc. Dzięki temu Kosiniak-Kamysz cieszy się zaufaniem 36,9 proc. Polaków. Dodatkowo lider PSL jest również politykiem, któremu nie ufa najmniej przebadanych respondentów - brak zaufania zgłosiło jedynie 30,3 proc. badanych.
Duży wzrost zaufania zanotował również minister zdrowia Adam Niedzielski, który zyskał w kwietniu 5,3 pkt proc. Tym samym cieszy się obecnie zaufaniem 34,5 proc. badanych. Na szóstym miejscu znalazł się Szymon Hołownia. Lider Polski 2050 zanotował spadek zaufania już trzeci miesiąc z rzędu. Obecnie zaufanie wobec Hołowni deklaruje 34,4 proc. Polaków - to jego najniższa nota od czerwca 2020 r.
W pierwszej dziesiątce rankingu znaleźli się również: Donald Tusk - 31 proc. (+3,2 pkt proc.), Jarosław Kaczyński - 27,6 proc. (-1,9 pkt proc.), Tomasz Grodzki - 27,2 proc. (+4,4 pkt proc.) oraz Elżbieta Witek - 24,5 proc. (-2,9 pkt proc.).
- Z jednej strony obserwujemy nieznaczne spadki dwóch dominatorów wyobraźni wyborców opozycyjnych, czyli Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni, a jednocześnie wyraźnie rosną Władysław Kosiniak-Kamysz, Donald Tusk, Włodzimierz Czarzasty czy Tomasz Grodzki. W przypadku Donalda Tuska to zapewne kwestia aktywności medialnej, a przypadku lidera PSL można doszukiwać się echa decyzji o czasowym porzuceniu polityki i podjęcia pracy w szpitalu - ocenił Marcin Duma, szef IBRiS w komentarzu do badania.
Ostatnie miejsce w rankingu zajmuje Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości zanotował w tym miesiącu największy, bo wynoszący 7,3 pkt proc. spadek zaufania. Wiarę w to, co mówi minister, pokłada jedynie 14,8 proc. Polaków. Otwiera tym samym ranking nieufności, zdobywając 66,3 proc. Nie ufamy również Jarosławowi Kaczyńskiemu, który zajmuje drugie miejsce z notą 63 proc. oraz Jackowi Sasinowi - politykowi nie wierzy 56 proc.
- Istotne statystycznie spadki dotyczą dwójki polityków – Andrzej Dudy i Zbigniewa Ziobry. Posiłkując się wiedzą z badań jakościowych wizerunków emocjonalnych polityków, można postawić następujące hipotezy w sprawie tych zmian. Dla prezydenta to kwestia niewystarczającego przywództwa w trakcie nasilenia się trzeciej fali zakażeń, natomiast minister sprawiedliwości zaczął być źle postrzegany wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają do niego pretensje o destabilizowanie Zjednoczonej Prawicy - podkreślił Marcin Duma, szef IBRiS w komentarzu.
Sondaż przeprowadzono w dniach od 9 do 10 kwietnia 2021 roku na próbie liczącej 1100 osób. Badanie odbyło się metodą telefoniczną, za pomocą standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo.