Sondaż. Porozumienie i Solidarna Polska bez PiS-u nie mają szans na miejsca w Sejmie

Z sondażu United Surveys wynika, że gdyby wybory do parlamentu odbyły się w kwietniu, to najwyższe poparcie otrzymałoby PiS. Jeśli Zjednoczona Prawica nie wystartowałaby w nich jako koalicja trzech partii, w Sejmie nie zasiadłoby ugrupowanie Zbigniewa Ziobry ani Jarosława Gowina.
Zobacz wideo PiS traci w sondażach. Czy wygra kolejne wybory?

United Surveys przeprowadziło sondaż dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", w którym zapytano o ewentualne wybory do parlamentu. 54,5 proc. ankietowanych zadeklarowało chęć wzięcia udziału w wyborach, gdyby odbywały się one w niedzielę 18 kwietnia. 42,1 proc. odpowiedziało natomiast, że nie wzięłoby udziału w głosowaniu.

Sondaż. Solidarna Polska i Porozumienie bez PiS nie wchodzi do Sejmu. Poza parlamentem też Konfederacja

Respondenci zostali także zapytani, na kogo oddaliby swój głos - możliwe były jednak dwa warianty. Według pierwszej z opcji Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie) startowałaby z jednej listy. W tym wariancie PiS wygrałoby wybory, zdobywając 33,3 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazłaby się Polska 2050 Szymona Hołowni z 19 proc., dalej Koalicja Obywatelska (17.9 proc), Lewica (8.9 proc.). Do parlamentu nie weszłoby jednak PSL-Koalicja Polska (4,9 proc.) oraz Konfederacja (4,8 proc.). 11,2 proc. osób podało natomiast, że nie ma zdania i nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Bronisław KomorowskiNa kogo głosowałby Komorowski? "Rozum podpowiada" PSL lub Hołownię

Nieco inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby Prawo i Sprawiedliwość startowało osobno. W takim wypadku nadal partia wygrałaby wybory, jednak z 30,2 proc. głosów. Na drugim miejscu byłaby Polska 2050 Szymona Hołowni z 16,7 proc., na trzecim Koalicja Obywatelska z 16,2 proc., czwarte miejsce zajęłaby natomiast Lewica, zdobywając 10,3 proc. głosów. W takim przypadku do parlamentu dostać mogliby się także ludowcy, którzy zdobyliby 5 proc. Poza Sejmem znalazłaby się natomiast Konfederacja (4,7 proc.), Solidarna Polska (2,2 proc.) oraz Porozumienie Jarosława Gowina (1,8 proc.). 13 proc. badanych odpowiedziało natomiast, że nie wie, na kogo oddałoby swój głos. 

Sondaż został przeprowadzony 9 kwietnia 2021 roku na próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą CATI.

Szymon Hołownia zaszczepił się przeciwko koronawirusowi. 'Polacy nie dostrzegają braku konsekwencji'Hołownia zaszczepił się na COVID-19. "Polaków to nie obchodzi" [SONDAŻ]

Sondaż "Rzeczpospolitej": Solidarna Polska wchodzi do parlamentu

Jak pisaliśmy przed tygodniem, nieco inaczej przedstawia się sondaż przeprowadzony dla "Rzeczpospolitej", który został przeprowadzony między 25 a 30 marca. Zgodnie z nim, jeśli partie Zjednoczonej Prawicy startowałyby w wyborach osobno, PiS także zostałby liderem, zyskując jednak 26,1 proc. poparcia. Polska 2050 Szymona Hołowni zdobyłaby 17,8 proc., natomiast na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 15,9 proc. ankietowanych. W Sejmie znalazłyby się także Lewica (8,2 proc.), Konfederacja (6,1 proc.) oraz Solidarna Polska (5,2 proc.). Pod progiem wyborczym byłoby natomiast Porozumienie z wynikiem 1,6 proc. głosów, Kukiz'15 (1,2 proc.) oraz Partia Zieloni (0,4 proc.). 12,4 proc. odpowiedziało natomiast, że nie wie, na którą partię oddałoby swój głos. 

Więcej o: