Ziobro o przyszłości koalicji: Wiele nas łączy. Alternatywa? Władza osób spod znaku pani Lempart

- Pan premier mówił kategorycznie, (...) że jeżeli będzie połączenie budżetu z tzw. warunkowością praworządności, to wtedy będzie polskie weto. Zmienił potem zdanie i przekonał do tego Prawo i Sprawiedliwość. Nas nie przekonał - stwierdził w kontekście dyskusji o unijnym Funduszu Odbudowy minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Polityk zapowiedział jednocześnie w Polsat News, że głosowanie przeciwko ratyfikacji funduszu nie oznacza rozpadu koalicji rządzącej.

Minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski zapowiedział w Polsat News, że parlamentarzyści jego ugrupowania - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - nie zagłosują za ratyfikacją unijnego Funduszu Odbudowy.

Łącznie z części dotacji Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej Polska ma uzyskać około 24 miliardów euro. Dodatkowe 34 miliardy euro mogą pochodzić z pożyczek. Okres spłaty części pożyczkowej Funduszu to 35 lat. Środki będą mogły być spożytkowane na realizację sześciu filarów polityki unijnej: zieloną transformację, cyfrową transformację, inteligentny wzrost gospodarczy, spójność społeczną i terytorialną, opiekę zdrowotną oraz politykę na rzecz nowego pokolenia.

Janusz KowlaskiSolidarna Polska o Funduszu Odbudowy: To kredyt hipoteczny we frankach

- Jarosław Kaczyński przedstawia argumenty, którymi się kieruje, podejmując inne decyzje niż te, które faktycznie były przyjęte w naszym wspólnym programie Zjednoczonej Prawicy i inne niż te, o których mówił premier Mateusz Morawiecki. Gdy sięgniemy do cytatu z parlamentu, to pan premier mówił kategorycznie, nie stawiając przecinka, tylko kropkę na końcu zdania, że jeżeli będzie połączenie budżetu z tzw. warunkowością praworządności, to wtedy będzie polskie weto. Pan premier zmienił potem zdanie i przekonał do tego Prawo i Sprawiedliwość. Nas nie przekonał

- skomentował Zbigniew Ziobro.

- Krótko mówiąc, nie zgadzaliśmy się na to, by Polacy w przyszłości byli odpowiedzialni za płacenie długów np. Greków, którzy żyli ponad stan - zaznaczył.

Zbigniew Ziobro zapowiedział, że Solidarna Polska będzie "sprzeciwiać się dalszej polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej, która prowadzi nieuchronnie do likwidacji energetyki węglowej, która jest najtańsza w Polsce".

Zobacz wideo Fundusz Odbudowy. Mucha: Głosowanie przeciwko wydaje mi się nie do pomyślenia

Ziobro o koalicji: Wyjście z rządu dałoby szansę ludziom spod znaku Marty Lempart

Zdaniem ministra sprawiedliwości, brak poparcia przez Solidarną Polskę Funduszu Odbudowy nie oznacza rozpadu koalicji. - Wiele nas łączy. Zadaliśmy sobie pytanie: co jest alternatywą? Gdybyśmy wyszli z rządu, dalibyśmy szansę na przedterminowe wybory i dojście do władzy ludzi spod znaku pani Lempart - powiedział.

- Nie nazywałbym tego strachem, a odpowiedzialnością za Polskę. Za wychowanie polskich dzieci, za rozwój Polski - podkreślił.

Premier Mateusz MorawieckiMateusz Morawiecki apeluje do opozycji, by "wznieść się ponad podziały"

Więcej o: