Leszek Czarnecki nie będzie tymczasowo aresztowany. Jest decyzja. "Sąd miażdży wniosek prokuratury"

Leszek Czarnecki nie zostanie tymczasowo aresztowany - zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Oddalono tym samym zażalenie prokuratury w tej sprawie. Orzeczenie jest prawomocne.

W czwartek w Sądzie Okręgowym w Warszawie zapadła decyzja ws. zażalenia Prokuratury Regionalnej w Warszawie na decyzję sądu rejonowego, który w grudniu 2020 roku nie uwzględnił wniosku o tymczasowe aresztowanie Leszka Czarneckiego. W lipcu zeszłego roku prokuratura zdecydowała o przedstawieniu mu zarzutów ws. afery Getback. Według śledczych biznesmen "poprzez wyrażanie zgody umożliwił zorganizowanie i prowadzenie sprzedaży obligacji GetBack S.A. w sieci Idea Bank S.A.", czym naraził klientów na duże straty. On nie przyznaje się do winy.

Zobacz wideo Roman Giertych - dziś jedna z twarzy opozycji, kiedyś rządził z PiS-em [Puszka Polityczna]

Leszek Czarnecki nie trafi do aresztu. "Sąd miażdży wniosek prokuratury"

Sąd odrzucił zażalenie prokuratury, decydując tym samym, że Leszek Czarnecki nie trafi do aresztu. O decyzji poinformował Roman Giertych, który jest adwokatem Czarneckiego.

"Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie prokuratury na brak aresztu wobec dr. Leszka Czarneckiego" - napisał na Twitterze, wskazując, że orzeczenie sądu jest prawomocne. 

Sąd w uzasadnieniu ustnym miażdży wniosek prokuratury, słusznie stwierdzając, że L. Czarnecki nie odpowiadał za dystrybucję obligacji Getback

- dodał w kolejnym wpisie. Dodał także, że według sądu "brak jest wysokiego prawdopodobieństwa popełnienia przestępstwa przez Leszka Czarneckiego". Sąd nie zastosował też żadnych środków zapobiegawczych wobec niego.

Z orzeczeniem sądu nie zgadza się prokuratura. - Decyzja taka została podjęta, mimo że sądy obu instancji uznały, że zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa zarzucanego Leszkowi Cz. Chodzi przy tym o czyn zagrożony wysoką karą aż do 15 lat pozbawienia wolności, co stanowi samoistną przesłankę stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania - przekazał cytowany przez monet.pl Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Leszek Czarnecki - kim jest? Był m.in. prezesem zarządu Getin Banku

Leszek Czarnecki urodził się 9 maja 1962 roku we Wrocławiu. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej oraz Harvard Business School. Leszek Czarnecki zasiadał w zarządach wielu firm. W 2001 roku objął stanowisko prezesa zarządu w spółce Credit Agricole Polska, do końca listopada 2004 r. był prezesem zarządu Getin Holding, a do maja 2006 r. był prezesem zarządu Getin Banku. Po połączeniu Getin Banku oraz Noble Banku w 2010 roku objął funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Getin Noble Banku. 

Więcej o: