Przemysław Czarnek: "Jestem przekonany, że rok szkolny dokończymy w szkołach"

Sytuacja epidemiologiczna wciąż jest zła, szpitale przyjmują coraz więcej pacjentów chorych na COVID-19, a rząd podjął decyzję o przedłużeniu obostrzeń do 18 kwietnia. Co będzie z powrotem do szkół? Przemysław Czarnek komentuje.

- Jestem przekonany, że ten rok szkolny dokończymy w szkołach i wrócimy do nauki stacjonarnej - powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek na antenie Polskiego Radia 24. 

Zobacz wideo Czy dzieci wrócą w kwietniu do szkoły? "To są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń"

Kiedy powrót uczniów do szkół? Padł wstępny termin

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że w kwietniu jest możliwy powrót uczniów do szkół. W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie zaznaczył, że będzie to zależało od rozwoju pandemii koronawirusa i danych dotyczących dziennej liczby zachorowań.

Cały czas podtrzymuję moje nadzieje na kwiecień

- powiedział minister. I dodał, że powrót do szkół na pewno rozpocznie się od najmłodszych roczników, czyli przedszkoli i klas 1-3. Minister ma nadzieję, że całe podstawówki wrócą do nauki stacjonarnej w kwietniu "jeśli trzecia fala będzie ustępowała".

Czarnek dodał, że dużą rolę w powrocie do szkół odgrywają szczepienia nauczycieli. Powiedział też, że będzie zachęcał rektorów do przywracania nauki stacjonarnej na uczelniach tak, aby sesja letnia mogła się odbyć w normalnym trybie, a nie zdalnie.

Szkolenia nauczycieli w ramach programu „Aktywny powrót do szkoły”

Program „Aktywny powrót do szkoły”, przygotowany przez rektorów akademii wychowania fizycznego z całego kraju, ma poprawić kondycję fizyczną dzieci i młodzieży po miesiącach zdalnej nauki. Pierwszy etap programu to przygotowanie nauczycieli. Od dzisiaj nauczyciele wczesnoszkolni i wychowania fizycznego mogą zapisywać się na szkolenia, które prowadzone będą na AWF-ach.

W trakcie szkoleń pedagodzy dowiedzą się m.in., jak skutecznie motywować uczniów do podjęcia aktywności fizycznej, informuje rzeczniczka ministerstwa edukacji nauki Anna Ostrowska.

Każdy nauczyciel może wziąć udział tylko w jednym szkoleniu. Będzie ono kompleksowe i obejmie zagadnienia dotyczące metod przeciwdziałania skutkom hipokinezji - bezczynności ruchowej, izolacji społecznej czy skutkom zdrowotnym, pojawiającym się w związku z pandemią. Podczas warsztatów poruszane będą również kwestie psychologiczne. Rejestracja będzie otwarta do końca roku szkolnego

- mówiła Anna Ostrowska.

Na szkolenie będzie można zgłosić się przez formularz udostępniony na stronie internetowej programu www.wfzawf.pl. Szkolenia rozpoczną się pod koniec kwietnia lub na początku maja, a zajęcia dla uczniów ruszą wraz z nowym rokiem szkolnym.

Więcej o: