Unia Młodych skarży policję do RPO. Za opieszałość w sprawie mszy z udziałem Jarosława Kaczyńskiego

W połowie stycznia w Starachowicach odbyła się msza w intencji Jadwigi Kaczyńskiej. Zdaniem Unii Młodych w trakcie nabożeństwa doszło do złamania obowiązujących obostrzeń. Organizacja zdecydowała się zaskarżyć starachowicką policję do Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z opieszałością funkcjonariuszy.

16 stycznia br. w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach miała miejsce msza z udziałem wielu polityków PiS. W nabożeństwie poświęconym intencji Jadwigi Kaczyńskiej udział brali m.in. Jarosław Kaczyński, Anna Krupka (wiceministerka w MKDNiS) oraz Agata Wojtyszek i Krzysztof Lipiec (posłowie PiS).

Zobacz wideo Tarcia w rządzie. "Bez Jarosława Kaczyńskiego mogłoby być gorzej"

Starachowicki sanepid odstąpił od nałożenia kary na organizatora mszy

Stowarzyszenie Unia Młodych wystąpiło do starachowickiego sanepidu z wnioskiem o ukaranie uczestników mszy. - Z fotografii jasno wynika, że osoby przebywające w miejscu sprawowania kultu religijnego nie przestrzegały obecnie obowiązujących zasad i rozporządzeń - można przeczytać we wniosku.

Ponad miesiąc zajęło postępowanie prowadzone przez sanepid w Starachowicach. Ostatecznie zdecydowano o umorzeniu sprawy. W opinii przekazanej starachowickiemu sanepidu wynika, że organizator mszy zadbał o przestrzeganie limitu wiernych, przed wejściem do kościoła umieszczono tabliczkę informującą o dopuszczalnej liczbie osób.

W ocenie sanepidu nie było również podstaw do nałożenia kary na organizatora z powodu sześciu osób, które znajdowały się bez maseczek w pierwszej ławce. Mimo braku wymaganego dystansu społecznego nie dopatrzono się uchybień.

Unia Młodych złożyła do RPO skargę na policję w Starachowicach

Unia Młodych nie zgadza się z decyzją sanepidu, przedstawicieli organizacji złożyli od niej odwołanie. Wcześniej domagali się od policji w Starachowicach ukarania osób, które w ich opinii złamały obowiązujące na mszy obostrzenia.

"Wobec nienależytego wykonywania zadań przez policję, naruszaniem interesów Unii Młodych, a także przewlekłością w załatwianiu sprawy, organizacja zdecydowała się zaskarżyć starachowicką policję do Rzecznika Praw Obywatelskich" - poinformował na Facebooku Patryk Stępień, lider stowarzyszenia.

W skardze Unii Młodych na działalność policji można przeczytać, że od połowy marca 2021 r., przedstawiciele organizacji bezskutecznie próbują skontaktować się z Komendą Powiatową Policji w Starachowicach.

Więcej o: