Kukiz'15 zabiega o współpracę z Porozumieniem i PiS. Nieoficjalnie: Przełom możliwy w tym tygodniu

Paweł Kukiz od wielu miesięcy zabiega o nawiązanie bliskiej współpracy z Porozumieniem i Prawem i Sprawiedliwością w zakresie wsparcia wspólnych postulatów, np. ustawy antykorupcyjnej. Jak informuje PAP, do przełomu w rozmowach między liderami ugrupowań może dojść w tym tygodniu.

Liderzy Zjednoczonej Prawicy i Kukiz'15 pozostają ze sobą w bliskim kontakcie i prowadzą rozmowy ws.  nawiązania współpracy w zakresie wspólnych postulatów. Negocjacje nie dotyczą poszerzania szeregów Zjednoczonej Prawicy przez nową partię, czy wchłonięcia ugrupowania Kukiza przez PiS. Chodzi o sześć wspólnych postulatów takich jak ustawa antykorupcyjna, wprowadzenie sędziów pokoju, wsparcie samorządów, zmiany w kodeksie wyborczym i wprowadzenie mieszanej ordynacji wyborczej. Jak wynika z informacji PAP, "do przełomu w rozmowach może dojść w poświątecznym tygodniu".

Zobacz wideo Soboń: Nikt nie zamierza zapanować nad Pawłem Kukizem

Szczepienia na koronawirusa w Polsce.Rzeszów liderem wśród miast wykonujących największą liczbę szczepień?

Porozumienie o współpracy programowej

Z kolei, jak przekazał 1 kwietnia RMF FM, w tym tygodniu Jarosław Gowin i Paweł Kukiz mają podpisać porozumienie o nawiązaniu współpracy programowej. Porozumienie i Kukiz'15 miało wystosować po trzy postulaty, nad których realizacją będą wspólnie pracować.

Poseł Jarosław Sachajko, który uczestniczy w negocjacjach między ugrupowaniami, mówił 28 marca, że rozmowy "są dobre". - Rozmowy trwają, codziennie się kontaktujemy w konkretnych problemach - przyznał polityk.

Ustawa antykorupcyjna jest dopięta na ostatni guzik. Przyszły poprawki i uzgodniliśmy ostateczne brzmienie poszczególnych artykułów

- powiedział PAP we wtorek Jarosław Sachajko. Poseł przyznał, że PiS wniosło w projekt swój własny pomysł, który zakłada rozszerzenie tej ustawy na samorządowców, burmistrzów i radnych. Natomiast Paweł Kukiz podkreślał, że nie o współpracę polityczną chodzi, tylko zawarcie porozumienia o "wspieraniu się przy wspólnych postulatach".

Paweł Kukiz podczas konwencji swojej partii 'Kukiz'15'. Kraków, 20 maja 2019Paweł Kukiz o wsparciu Zjednoczonej Prawicy: To tylko kwestia ceny

Rozpad Koalicji Polskiej

W listopadzie 2020 roku nastąpił rozpad Koalicji Polskiej, czyli sojuszu PSL i Kukiz'15. Paweł Kukiz oznajmił wtedy, że nie będzie zapisywał się do innych partii. Polityk przekazał, że jest gotowy na podjęcie rozmów o realizacji swoich postulatów z każdym ugrupowaniem.

- Na dziś największe moce sprawcze ma PiS, bo jest partią władzy. Gdyby otworzyło się na postulaty proobywatelskie, na dzień referendalny czy sędziów pokoju, to byłaby rewelacja - dodał.

Więcej o: