Dr Grzesiowski zostanie pozbawiony prawa wykonywania zawodu? RPO reaguje. "Bezprecedensowe uderzenie"

- Swoboda wypowiedzi i prawo do krytyki władzy jest nieodzownym elementem funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar odniósł się w ten sposób do wniosku p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztofa Saczki do Izby Lekarskiej o pozbawienie dr. Pawła Grzesiowskiego prawa wykonywania zawodu. Grzesiowskiemu zarzuca się m.in. "wprowadzenie w błąd opinii publicznej".

"Z niedowierzaniem przyjąłem informację o wystosowanym przez Pana wniosku o pozbawienie prawa wykonywania zawodu dr. Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19" - można przeczytać w liście RPO do pełniącego obowiązki szefa GIS-u Krzysztofa Saczki. Adam Bodnar wyraził nadzieję, że cała sprawa okaże się "nieporozumieniem". Poprosił również o przedstawienie wyjaśnień oraz o przekazanie kopii wniosku o pozbawienie dr. Grzesiowskiego prawa wykonywania zawodu.

Zobacz wideo Dworczyk przeprasza po zamieszaniu ze szczepionkami. "Ministra zdrowia nie było na wczorajszym sztabie"

RPO interweniuje w sprawie dr. Grzesiowskiego. "Bezprecedensowe uderzenie w prawo obywateli" 

Adam Bodnar podkreślił, że "swoboda wypowiedzi i prawo do krytyki władzy jest nieodzownym elementem funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa". Rzecznik Praw Obywatelskich dodał, że taki pogląd jest utrwalony w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Rafał Trzaskowski Trzaskowski o ataku GIS na Grzesiowskiego: Skandaliczny

Jeżeli odpowiadają prawdzie doniesienia medialne, że powodem wspomnianego wystąpienia są krytyczne oceny dr. Grzesiowskiego dotyczące sposobów i metod walki z pandemią, wystąpienie to należałoby ocenić jako bezprecedensowe uderzenie w prawo obywateli do oceny działania władz publicznych

- napisał Bodnar.

Grzesiowski miał "wprowadzać w błąd" oraz "oczerniać instytucje państwowe"

Rafał Hołubnicki, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej, potwierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że wniosek o pozbawienia dr. Pawła Grzesiowskiego prawa wykonywania zawodu wpłynął do Izby Lekarskiej. Hołubnicki dodał, że zgodnie z obowiązującą procedurą wniosek został przekazany do rzecznika odpowiedzialności zawodowej, który zajmie się sprawą. 

Tadeusz Cymański Tadeusz Cymański poinformował, że choruje na nowotwór. "Boję się"

Informację o wniosku wobec dr. Pawła Grzesiowskiego przekazał jako pierwszy prof. Wojciech Maksymowicz w programie "Tłit" w WP. Sam Grzesiowski podkreślił we wpisie na Twitterze, że nie może komentować sprawy. "Szanowni Państwo, w związku z dzisiejszą wypowiedzią prof. Maksymowicza, potwierdzam, że wpłynęła skarga na moją osobę do Naczelnej Izby Lekarskiej, która będzie procedowana przez Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej zgodnie z procedurą, w związku z tym nie mogę jej komentować" - napisał.

Z ustaleń "Gazety Wyborczej" wynika, że Grzesiowskiemu zarzuca się "wprowadzenie w błąd opinii publicznej niepotwierdzonymi i nieprawdziwymi informacjami na temat COVID-19". Grzesiowski, według autora wniosku, miał również oczerniać instytucje państwowe, w tym Główny Inspektorat Sanitarny, oraz promować rozwiązania w walce z epidemią, których skuteczność nie została potwierdzona naukowo. 

Więcej o: