Jarosław Kaczyński zapowiada dalszą reformę sądownictwa: Mamy do tego święte prawo

- Niezawisłość sądownictwa musi oznaczać także przestrzeganie prawa, przestrzeganie ustaw. Z tym jest bardzo różnie i to też będzie uwzględnione - powiedział Jarosław Kaczyński, zapowiadając dalszy etap reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Prezes PiS dodał, że reforma była już wstępnie omawiana przez komitet bezpieczeństwa, na którego czele stoi właśnie Kaczyński.

Jarosław Kaczyński wziął udział w wirtualnym spotkaniu z członkami klubów "Gazety Polskiej" na portalu społecznościowym Albicla.com. Podczas spotkania był pytany m.in. o kontynuację reformy wymiaru sprawiedliwości. Odpowiedź prezesa PiS przytacza portal Niezależna.pl. - Jesteśmy państwem suwerennym i mamy święte prawo, żeby zreformować wymiar sprawiedliwości, który rzeczywiście w tej chwili działa fatalnie, co bardzo szkodzi polskiemu państwu, a przez to polskiemu społeczeństwu, narodowi. I dlatego podejmiemy ten wysiłek - powiedział prezes PiS.

Zobacz wideo Morawiecki i Salvini w Budapeszcie. Belka: Na Kremlu na pewno są zadowoleni

Kaczyński o reformie wymiaru sprawiedliwości. "Projekt bardzo dobrze przygotowany"

Jarosław Kaczyński dodał, że reforma wymiaru sprawiedliwości była już wstępnie omawiana przez komitet do spraw bezpieczeństwa. Według prezesa PiS projekt powinien zostać podjęty, ale należy pamiętać o "kontekście zewnętrznym". 

Krajowa Rada Sądownictwa.Zespół w KRS: Nie stwierdzono nieprawidłowości w naliczaniu diet

Wydaje się, że to jest projekt bardzo dobrze przygotowany, bardzo racjonalny. Nie mówię tu o szczegółach, bo przy legislacji istotne są szczegóły. To jeszcze nie było tak bardzo dokładnie analizowane. W moim przekonaniu powinien zostać podjęty, choć trzeba pamiętać również o kontekście polskim, jak i zewnętrznym

- stwierdził.

"Niezawisłość sądownictwa musi oznaczać tu także przestrzeganie prawa"

Prezes PiS powiedział, że Zjednoczona Prawica podejmie wysiłek dalszej reformy wymiaru sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński podkreślił, że zmiany w systemie będą dokonywane z poszanowaniem niezawisłości sędziowskiej i praworządności.  

Jeżeli chodzi o wszystkie reguły, które są związane z praworządnością, z bezwzględnym wymogiem niezawisłości sądownictwa, to wszystkie one będą całkowicie przestrzegane. Ale niezawisłość sądownictwa musi oznaczać tu także przestrzeganie prawa, przestrzeganie ustaw. Z tym jest bardzo różnie i to też będzie uwzględnione 

- dodał. 

Premier Polski Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orban i premier Włoch Matteo Salvini.Morawiecki ramię w ramię z Orbanem i Salvinim. "Chcemy renesansu"

Więcej o: